Wiadomości

Iran: Okolice Pol-e Chadżu w Isfahanie znów są pod kontrolą demonstrantów. Siły porządkowe zmuszone zostały do odwrotu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wygląda na to, że okolice Pol-e Chadżu (mostu nad korytem wyschniętej rzeki Zajande Rud) znów są pod kontrolą demonstrantów. Siły porządkowe zmuszone zostały do odwrotu.

Trzeci tydzień trwa w Isfahanie protest rolników przeciwko gospodarce wodnej, która – ich zdaniem – doprowadziła do wyschnięcia wielkiej rzeki Zajande Rud, która nawadniała cały region. Rolnicy okupowali koryto rzeki przy moście Pol-e Chadżu dniem i nocą, przy czym w ciągu dnia liczba uczestników protestu dochodziła momentami do kilkudziesięciu tysięcy osób, co widzimy na zdjęciu powyżej.

Wczoraj około 3 nad ranem siły specjalne zaatakowały protestujących i podpaliły ich namioty, rozbijając rusztowania namiotów koparką. Młodzi ludzie i rolnicy przebywający w korycie rzeki Zajande Rud rzucali kamieniami. Ostatecznie protestujący zostali wyparci z koryta rzeki, ale wezwali rolników i mieszkańców miasta, by stawili się w piątek, tj. dzisiaj.

I rzeczywiście od rana w okolice mostu Pol-e Chadżu przybywały licznie grupy osób, które były rozpraszane przez siły porządkowe, które zostały tam zgromadzone w dużej ilości. Ludzi było jednak coraz więcej, aż w końcu atakowani kamieniami policjanci zmuszeni zostali do ucieczki.

Wygląda na to, że obecnie okolice Pol-e Chadżu (mostu nad korytem wyschniętej rzeki Zajande Rud) znów są pod kontrolą demonstrantów.

W 2-milionowym mieście trwają rozruchy. Wydarzenia zupełnie wymknęły się spod kontroli. Siły porządkowe absolutnie nie dają sobie rady. W niektórych miejscach policjanci, którym nie udało się w porę uciec, są dosłownie linczowani przez atakujących ich demonstrantów.

Wojna o wodę w Iranie przybiera tymczasem coraz gwałtowniejszą formę. Protestujący rolnicy z ostanu Isfahan zniszczyli wodociąg, którym dostarczana była woda do ostanu Jazd. W mieście Jazd pojawiły się problemy z wodą pitną.

Czytaj też:

Iran: Starcia rolników i mieszkańców miasta z siłami porządkowymi w Isfahanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!