Wiadomości

Iran: Obecnie strajkują pracownicy kontraktowi 82 rafinerii, zakładów petrochemicznych oraz elektrowni w 19 miastach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To już siedemnasty dzień ogólnokrajowego strajku w Iranie. Obecnie strajkują pracownicy kontraktowi w 82 rafinerii, zakładów petrochemicznych oraz elektrowni w 19 miastach.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się 19 czerwca, dzień po wyborach, które stały pod znakiem rekordowo niskiej frekwencji i ogromnej liczby głosów nieważnych. Najpierw zastrajkowali pracownicy kontraktowi koncernu naftowego Farab z siedzibą w Assaluyeh, w ostanie Buszehr. W kolejnych dniach akcja rozprzestrzeniła się na inne zakłady. Strajk generalny pracowników kontraktowych sektora naftowo-gazowego. Pomimo podejmowanych działań, władzom nie udało się zdusić strajku.

Czy władzom uda się zdusić największy od kilkudziesięciu lat strajk w Iranie?

Poprzednio pisaliśmy, że strajkują pracownicy 72 zakładów. Od tamtej pory strajk nie tylko nie wygasł, ale objął kolejne ośrodki. W poniedziałek 5 lipca do strajku generalnego przyłączyli się spawacze firmy Shimbar, pracujący przy ropociągu Tiran.

Już wcześniej, mianowicie w niedzielę 4 lipca robotnicy kontraktowi w rafinerii Jafir przyłączyli się do ogólnokrajowego strajku pracowników naftowych.

W ostatnich dniach do strajku naftowców przyłączyło się wielu pracowników kontraktowych w w różnych ośrodkach. Wśród nich są spawacze pracujący w elektrowni Bidkhoon, wykonawcy Soltani i Heydari pracujący w linii 64-calowej, część pracowników Niroo Gostar Minab Company, a także pracownicy firmy Darya Sahel, linia przesyłowa Rasht-Astara.

Jak wynika z informacji, które do nas napływają, ze 120 tysięcy pracowników kontraktowych sektora naftowo-gazowego strajkuje obecnie mniej-więcej połowa, tj. ok. 60 tysięcy osób.

Na tym jednak problemy Iranu się nie kończą…

Iran pogrążony w ciemnościach. Ludzie protestują przeciwko przerwom w dostawach prądu

Dodajmy, że na stacjach benzynowych zaczęło brakować paliwa i już od kilku dni ustawiają się przed nimi gigantyczne kolejki:

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!