Polska Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Powstańcom Śląskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czekają nas na Śląsku wielkie zadania do wykonania, wierzę, że zdołamy je zrealizować z pożytkiem dla Śląska i mieszkających tutaj ludzi – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda. „Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkich Powstań Śląskich” – dodał. Słowa padły w Katowicach w czasie obchodów 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego.

W niedzielę prezydent wręczył Order Orła Białego, przyznany pośmiertnie dowódcy pierwszego i drugiego zrywu Alfonsowi Zgrzebniokowi (1891 – 1937) jego krewnej. Odsłonił także okolicznościowe tablice. „Ślązacy, kiedy trzeba umieli chwycić za broń, a kiedy trzeba – za łopatę, za oskard, za świder i za pióra po to, by pracować dla Rzeczypospolitej. Dlatego warto wiele dla Śląska poświecić – bo Rzeczypospolita jest to Śląskowi i Ślązakom winna” – powiedział prezydent cytowany przez portal Interia.

Podziękował władzom polskich miast za pielęgnowanie pamięci o Powstaniach Śląskich. „To jest bardzo ważne, to buduje patriotyczne postawy, to buduje poczucie jedności, to buduje też poczucie odpowiedzialności za tę ziemię” – powiedział.

„Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkich Powstań Śląskich” – dodał.

Przypomnijmy, że w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III powstanie śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze.

Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny.

„Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie” – pisał 3 maja w odezwie do rodaków Korfanty.

Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, w 1920 drugie, w 1921 r. miał zaś miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!