Wiadomości

Iran pogrążony w ciemnościach. Ludzie protestują przeciwko przerwom w dostawach prądu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sytuacja w Iranie pogarsza się z każdym dniem. Od szeregu dni coraz częściej dochodzi do przerw w dostawach prądu. Dzisiejszej nocy ogromna część kraju pogrążona była w ciemnościach. W kilku miastach na ulice wyszli zdesperowani mieszkańcy. Dało się słyszeć okrzyki: „Śmierć dyktatorowi, Chamenei”.

18 czerwca w Iranie odbyły się wybory prezydenckie, które stały pod znakiem rekordowo niskiej frekwencji, a nawet wielu z tych, którzy wzięli w nich udział, oddało głosy nieważne. Nastroje spoeczne w tym kraju zdają się być coraz gorsze.

Od wielu miesięcy trwają protesty emerytów, którzy domagają się rewaloryzacji świadczeń w obliczu szalejącej inflacji, a także terminowego ich wypłacania. Protestują nauczyciele, handlowcy… Co pewien czas wybuchają strajki w firmach sektora komunalnego i wielu innych. Przeszło dwa tygodnie temu rozpoczął się wielki strajk pracowników kontraktowych w sektorze naftowo-gazowym, który władze starają się zdusić wszelkimi sposobami.

Wczoraj w Zandżan zastrajkowali taksówkarze, którzy uważają, że stawki za przejazdy są zbyt niskie, a koszty zbyt wysokie. Protestowali też rolnicy, którzy uważają, że powszechny niedobór wody to nie tylko efekt wysokich temperatur, jakie panują obecnie w Iranie, ale także ogromnych zaniedbań i złej gospodarki wodnej. W jednym z miast Azerbejdżanu Zachodniego przed siedzibą gubernatora pojawiło się wczoraj stado krów.

Na to wszystko nakładają się coraz częstsze przerwy w dostawach prądu. Dzisiejszej nocy ogromna część kraju pogrążona była w ciemnościach. Prądu pozbawione zostały między innymi szpitale, co doprowadziło gdzieniegdzie do przerwania pracy przez urządzenia ratujące życie. W kilku miastach na ulice wyszli zdesperowani mieszkańcy. Dało się słyszeć okrzyki: „Śmierć dyktatorowi, Chamenei”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!