Gospodarka Polska Wiadomości

Inspekcja wykryła toksyczny miód z Ukrainy wjeżdżający do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek partii ponad trzech ton miodu gryczanego importowanego z Ukrainy. W przeważającej części brakuje w nim pyłku przewodniego Fagopyrum.

Inspekcja wykryła toksyczny miód z Ukrainy wjeżdżający do Polski. “IJHARS w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski 3 tys. 420 kg miodu gryczanego importowanego z Ukrainy ze względu na brak w przeważającej części pyłku przewodniego Fagopyrum, gryka. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności” — czytamy w decyzji wydanej we wtorek przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

Pyłek przewodni Fagopyrum nazywany jest również pyłkiem gryki. To jeden z najważniejszych składników występujących w miodzie pochodzącym z tej rośliny. Traktowany jest jako istotny wskaźnik autentyczności produktu.

Jego brak w badanym miodzie może sugerować, że produkt został poddany różnym manipulacjom, czyli np. miksowaniu z innymi rodzajami miodów. Może to także oznaczać, że zamiast niego dodane zostały substancje zastępcze.

To już kolejna w ostatnim czasie decyzja IJHARS dotycząca produktów importowanych z Ukrainy. Niedawno na rynek w Polsce niedopuszczone zostały: maliny, cukier, cebula czy koncentrat pomidorowy.

Polecamy również: Żydówka zaproponowała dostarczanie pedofilom “lalek erotycznych” w kształcie dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!