Polska Wiadomości

Hołownia wyśmiewał ideę CPK. Został zniszczony przez ekspertów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia szydził z koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego argumentacja wywołała zażenowanie internautów i ekspertów. „Miało być śmiesznie, a wyszło żałośnie” – skomentował sprawę ekspert ds. lotnictwa, Maciej Wilk. Sprawę szczegółowo omówił portal kresy.pl.

Hołownia wyśmiewał ideę CPK. W sieci zamieszczono nagrania ze spotkania marszałka Sejmu i lidera Polski 2050, Szymona Hołowni, z młodzieżą z jednej ze szkół średnich. Najpewniej jest to spotkanie z uczniami I LO im. Zygmunta Krasińskiego i SP nr 6 w Ciechanowie, o którym w piątek poinformowała Kancelaria Sejmu. Polityk skomentował m.in. sprawę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przyznał otwarcie, że jest wobec tego projektu sceptyczny.

-Ale jeżeli się będzie opłacało, jedźmy z tym i róbmy to lotnisko. Natomiast ok, ale kto będzie z tego latał, jeżeli po pandemii wyszliśmy z takim kryzysem branży lotniczej, ona się teraz odradza, jak wyszliśmy? (…) To będzie naprawdę tak, że ktoś w Australii budzi się z taką myślą: poleciałbym dzisiaj do Baranowa? Że w Korei Południowej już ludzie są gotowi i mówią: tak, chcemy pod Łódź polecieć, to zawsze było nasze marzenie, przesiąść się i polecieć dalej?! – mówił Szymon Hołownia.

-Przecież to nie o to chodzi – kontynuował polityk, nazywany polskim Trudeau. – Chodzi o to, żeby wiedzieć, czy będzie do tego siatka połączeń. Czy jak do tego hubu przywieziemy ludzi, to czy będziemy mieli czym ich rozwieźć do portów docelowych. Czy rzeczywiście będzie taki strumień towarowy, który uzasadni budowę takiego wielkiego projektu (…) Ja rozumiem marzycieli, bo tamta ekipa bardzo często szła w tę stronę: musimy mieć wielkie, marzycielskie projekty. Ja bym chciał, żeby teraz był czas rzemieślników – zaznaczył.

Na innym fragmencie Hołownia w dalszym ciągu szydził z CPK:

-Jak za Gierka! Wielkie, z żelaza, centralna huta. Oni, ta poprzednia ekipa, przepraszam, mieli taką skłonność: musi być wielkie, centralne, narodowe. (…) Może nawet powinni zrobić ‘Centralny Narodowy Postój Taksówek’. Że co to jest za chaos, że sobie w Szczecinie szukasz taksówki albo na Ubera dzwonisz. Powinien być jeden, pod Łodzią na przykład, i każdy kto chciałby w Lublinie se wezwać taksówkę to powinien jechać pod Łódź i tam wziąć tą taksówkę. Bo inaczej jest bałagan – powiedział.

Wypowiedzi Hołowni skomentował na platformie X Maciej Wilk, ekspert ds. lotnictwa.

„Szymon Hołownia w ramach prekampanii prezydenckiej spotkał się z młodzieżą licealną i w kontekście CPK raczył był podzielić się swoją sceptyczną opinią oraz targającymi nim wątpliwościami” – napisał. Następnie odniósł się szczegółowo do prześmiewczych uwag lidera Polski 2050:

„Światowe przewozy pasażerskie wyniosły 94,1% stanu z 2019 r., a w 4 kwartale 2023 r. już 98,2%”. “W tym roku branża osiągnie najwyższe wolumeny przewozów w historii”.

„Rynek polski zamknął 2023 r. z absolutnym rekordem przewozów na poziomie 52,4 mln pasażerów, względem 49,0 mln w 2019 r. (+6,9%). Lotnisko Chopina ponownie zbliżyło się do limitu przepustowości i obsłużyło 18,5 mln pasażerów, jedynie 2% poniżej stanu sprzed pandemii. PLL LOT przewiózł ponownie ponad 10 mln pasażerów, wypracowując przy tym historyczny zysk w wysokości ponad miliarda złotych” – argumentował.

Następnie Maciej Wilk skontrował „argument” Hołowni o Australijczykach, którzy rano nagle wpadają na pomysł, by polecieć sobie do Baranowa.

„Z pewnością nie budzą się z taką myślą, jako że żaden przewoźnik europejski ze względu na ogromny dystans, ok. 15,000 km, nie oferuje połączeń bezpośrednich do Australii. Jedynie australijskie linie Qantas oferują eksperymentalne połączenie Londyn – Perth, które stanowi 4. najdłuższą trasę lotniczą świata. Generalnie dobrze jest wiedzieć, o czym się mówi”.

Podobnie skomentował „argument” o Koreańczykach, którzy „marzą, aby polecieć pod Łódź i przesiąść się dalej”.

„Miało być śmiesznie, a wyszło żałośnie. Połączenie Polski z Koreą Południową to jeden z naszych największych lotniczych sukcesów ostatnich lat. W 2023 r. z oferty transferowej Lotniska Chopina skorzystało 76,841 pasażerów lecących z lub do Korei Południowej”. Dodał, że lotnisko w Warszawie obsługuje 6,6 proc. globalnego rynku hubowego na trasie z Seulu do Londynu, 6,4 proc. na trasie z Seulu do Paryża i 8,1 proc. na trasie z Seulu do Wiednia. „Strzał wyjątkowo kulą w płot” – podsumował.

„Pan Marszałek raczył był chyba zapomnieć, że jest liderem partii Polska 2050, a nie Polska 2005… Młode pokolenie (i nie tylko!) oczekuje dziś od rządzących znacznie więcej niż polityki umiaru, wstrzemięźliwości i minimalizmu. Polska musi być ambitna, musi się rozwijać i z odwagą realizować wielkie projekty. Polityk, który tego nie dostrzega nie powinien nawet myśleć o kandydowaniu na najważniejszy urząd w państwie” – skonkludował ekspert.

NASZ KOMENTARZ: W berlińsko-brukselskiej koncepcji Polski, nasz kraj ma być zaściankiem, dostawcą surowców i taniej siły roboczej dla Niemiec. Hołownia i Tusk skrzętnie realizują ten plan, stąd podcinanie i prymitywne wyśmiewanie wszystkich prorozwojowych projektów.

Polecamy również: Ukraińcy i Rosjanie oskarżeni o porwanie i rozbój

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!