Wiadomości

Hiszpański raper zbezcześcił narodowe sanktuarium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpański raper, „C.Tangana” nagrał bulwerujący teledysk do swojej najnowszej piosenki w jednej z najważniejszych świątyń Hiszpanii, siedzibie prymasowskiej metropolii. Na wideoklipie wraz z piosenkarką „Nathy Peluso” zaprezentowali oni obsceniczny taniec nawiązujący do stosunku seksualnego pod sklepieniami gotyckiej świątyni – informuje portal pch24.pl.

Dwoje hiszpańskich muzyków, „C. Tangana” i „Nathy Peluso”, zasłynęło nowym utworem „Ateista”. Piosenka ukazała się wraz z klipem wideo kilka dni temu i do 12 października była oglądana już 5,7 miliona razy. Nagranie, przedstawiające pełen erotycznych podtekstów taniec zrealizowano w… najważniejszej świątyni katolickiej w kraju, prymasowskiej katedrze w Toledo. W dalszej części teledysku, nagrywanej już poza kościołem piosenkarka występuje nago. Ks. Juan Miguel Ferrer Grenesche, dziekan katedry, nie widzi żadnego problemu w powstaniu oburzającego materiału. Celem było wyłącznie promowanie dialogu ze współczesną kulturą, zawsze zachowując wiarę Kościoła– wyjaśnia udostępnienie przestrzeni sakralnej „artystom” i chwali przesłanie utworu.

Tekst piosenki mówi bowiem o „nawróceniu” pod wpływem zakochania. „Byłem ateistą, ale teraz wierzę, bo cud taki jak Ty zszedł z nieba, byłem ateistą ale teraz wierzę” – śpiewają piosenkarze w refrenie. „Nawet jeśli używa prowokującego języka wizualnego, to wideo przedstawia historię nawrócenia przez ludzką miłość”, cytuje słowa ks. dziekana Jules Gomes na łamach Church Militant. Duchowny, który do 2014 roku zajmował stanowisko podsekretarza w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przeprosił wprawdzie wiernych, których „wrażliwość mogła zostać naruszona”, zaznaczył jednak, że nagranie przedstawia „typowy język naszych czasów”.

Zgoła inne podejście zaprezentował Abp. Francisco Cerro Chaves, metropolita Toledo i prymas Hiszpanii. W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie archidiecezji biskup wyraził „głęboki żal z powodu wydarzenia, i dezaprobatę dla scen nagranych w najważniejszym kościele archidiecezji”. „Pokornie i szczerze prosimy wszystkich świeckich, osoby konsekrowane i księży, którzy słusznie poczuli się urażenia przez to niewłaściwe wykorzystanie świętego miejsca, o wybaczenie” – dodawał metropolita.

Dla obojga twórców „Ateo” nie był to pierwszy obsceniczny teledysk, jaki nagrali. Jak większości uczestników przemysłu muzycznego, tło ich utworów stanowią filmy pełne nieodpowiednich scen. Mimo to wydano zgodę, by opublikowaną 8 października piosenkę kręcili w najważniejszym dla Hiszpańskich katolików kościele.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!