Wiadomości

Izrael: Archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelscy archeolodzy w mieście Jawne na południe od Tel Awiwu natrafili na wielką winnicę, datowaną na okres bizantyjski sprzed nawet 1500 lat – przekazali w poniedziałek badacze. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu – podał w poniedziałek “Times of Israel”.

Archeolodzy poinformowali, że kompleks datowany na IV – V wiek n.e. składa się z pięciu pras do winogron, magazynów przeznaczonych na leżakowanie trunków oraz pieców do wypalania naczyń, w których trzymano wino. Każda z pras ma powierzchnię około 225 m kw.

Prace archeologiczne trwały przez ostatnie dwa lata, a na sam obiekt natrafiono podczas rozbudowy w mieście Jawne.

Badacze szacują, że winiarnia mogła produkować około 2 mln litrów wina rocznie. “Bazując na zdolnościach produkcyjnych tych pras do wina szacujemy, że można było w nich wyprodukować około 2 mln litrów rocznie. Pamiętajmy, że cały ten proces odbywał się ręcznie” – napisali archeolodzy w komunikacie prasowym.

W starożytności wino było nie tylko istotnym towarem eksportowym, ale także źródłem przyjemności – przypomina Jon Seligman, jeden z nadzorujących wykopalisko. “Poza tym, (…) w czasach, gdy woda była często zanieczyszczona, wino było bezpiecznym napojem do picia” – dodał.

Po zabezpieczeniu wykopaliska w najbliższej przyszłości teren ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny – przekazała izraelska gazeta.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!