Felietony

Hezbollah wysyła bojowników na wojnę przeciwko Ukrainie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hezbollah na Ukrainie? 25 marca kanał Al Hadas, wchodzący w skład koncernu Al-Arabiya (największej arabskojęzycznej kompanii telewizyjnej na świecie), poinformował, że rosyjska kompania Wagner prowadziła negocjacje z szyicką grupą zbrojną Hezbollah w sprawie wysłania bojowników na Ukrainę. Według Al-Hadas kompanię Wagner miał na tych rozmowach reprezentować niejaki Aleksander Kuzniecow. Ze strony Hezbollahu występował wysoki rangą przedstawiciel jednostki bezpieczeństwa Nadżi, Hassan al-Szartuni (pseudonim Hadż Abu Ali).

Do spotkania podobno doszło kilka dni temu, strony zgodziły się wysłać do walki na Ukrainę 800 bojowników Hezbollahu. Opłata za zatrudnienie jednego bojownika ma wynieść 1500 USD miesięcznie. Jak donosi nadto Al-Hadas, jako bonus do tej decyzji Hezbollah i pośrednio za jego pośrednictwem Iran może otrzymać pewne preferencje przy dużych transakcjach.

Wkrótce po spotkaniu Kuzniecowa z Hadż Abu Alim Hezbollah ponoć otworzył biuro rekrutacji i mobilizacji w mieście Al-Kusajr w prowincji Homs w Syrii. Biuro to ms znajdować się pod bezpośrednim nadzorem oficera wywiadu wojskowego Hezbollahu Asaada Hamije (pseudonim Hadż Hadi). W syryjskich miastach Aleppo, Jabrud i Al Sayeda Zainab otwarto już trzy dodatkowe biura w celu mobilizacji bojowników Hezbollahu stacjonujących w Syrii. Czwarte biuro zostało otwarte w Libanie, na południowym przedmieściu Bejrutu, kontrolowanym przez Hezbollah.

Według lokalnych mediów pierwszy etap wysyłki bojowników na Ukrainę planowany jest na wtorek 29 marca. Podobno 200 bojowników zostanie przerzuconych z Damaszku do wojskowej bazy lotniczej w regionie Homel (Białoruś). Bojownicy do udziału w wojnie na Ukrainie rekrutowani są z zahartowanych w bojach batalionów Al-Abbas i Al-Radwan.

Al-Hadas przekazał także Nowej Gazecie specjalne formularze, które wypełniał każdy bojownik. Formularze te wskazują nazwisko, datę urodzenia, przeszkolenie wojskowe i doświadczenie bojowe bojownika, który zapisał się do walki na Ukrainie. Na jednym z formularzy możemy nawet zobaczyć dołączoną legitymację członkowską Hezbollahu.

Oddziały Hezbollahu wysłane na Ukrainę mogą być poważnym czynnikiem wpływającym na sam przebieg „operacji specjalnej”. Hezbollah jest zwartą, zdolną, nowoczesną armią. W rzeczywistości walka jest sposobem na życie Hezbollahu. Dobrobyt członka Hezbollahu, poziom życia jego rodziny i jego status społeczny zależą bezpośrednio od doświadczenia bojowego.

Wiadomości o wysyłce bojowników na Ukrainę, o czym donosi al-Hadas, stoją w wyraźnej sprzeczności z tym, co powiedział sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah w przemówieniu telewizyjnym w zeszłym tygodniu. Zarzekał się on, że Hezbollah kategorycznie odrzuca jakąkolwiek możliwość udziału w działaniach na Ukrainie.

Jednak wcześniej Hezbollah podobnie zarzekał się odnośnie uczestnictwa w działaniach zbrojnych w obcych krajach – w Syrii, Bośni, Palestynie, Jemenie i Iraku. I za każdym razem później przyznawał się do wysyłania bojowników.

Źródło:
https://novayagazeta.ru/articles/2022/03/25/smert-ikh-professiia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!