Wiadomości

USA i Francja wzywają Azerbejdżan do powstrzymania się od eskalowania napięcia w regionie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone i Francja wydały wspólne oświadczenie, w którym wzywają Azerbejdżan, by nie podejmował działań przeciwko siłom ormiańskim, operującym pod parasolem ochronnym Rosjan, w Górskim Karabachu i powstrzymał się od eskalowania napięcia.

Jak już pisaliśmy, problemy Rosjan na Ukrainie próbuje wykorzystać Azerbejdżan, który podjął działania mające na celu usunięcie sił ormiańskich z tej części Górskiego Karabachu, która jesienią 2020 roku obsadzona została przez wojska rosyjskie. Działania podjęte przez Azerbejdżan postanowiły ukrócić Stany Zjednoczone i Francja, które wydały wspólny komunikat, w którym wzywają Azerbejdżan, by nie podejmował działań przeciwko siłom ormiańskim w Górskim Karabachu i powstrzymał się od eskalowania napięcia.

Niepowodzenia wojsk rosyjskich na Ukrainie nie pozostają bez wpływu na to, co dzieje się w regionie, o który to jesienią 2020 roku stoczyły wojnę siły azerbejdżańskie i ormiańskie. Ofensywę wojsk azerbejdżańskich powstrzymało wówczas przybycie jednostek rosyjskich, które roztoczyły parasol ochronny nad Ormianami, którzy zdołali utrzymać się na skrawku terytorium tejże enklawy. Teraz jednak Rosjanie zmuszeni byli wycofać część wojsk z tego terenu, a ponadto – co ważniejsze – przestali oni budzić taki respekt, jaki budzili oni, zanim pokazali na Ukrainie, że “nie taki diabeł straszny”.

Górski Karabach: żołnierze azerbejdżańscy stawiają Rosjan do pionu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!