Wiadomości

Grupa abordażowa z amerykańskiego krążownika rakietowego dokonała zatrzymania irańskiego transportu broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupa abordażowa z amerykańskiego krążownika rakietowego USS Normandy dokonała spektakularnego zatrzymania dużego transportu irańskiej broni do Jemenu. Jak podało w czwartek US CENTCOM, do całego zajścia miało dojść w tym tygodniu na wodach Morza Arabskiego. Zatrzymana jednostka miała przede wszystkim przewozić przeciwpancerne pociski rakietowe produkcji irańskiej oraz innego typu uzbrojenie oraz wyposażenie – czytamy na portalu Defence24.pl.

Na wodach Morza Arabskiego doszło w tym tygodniu do abordażu i przeszukania tradycyjnej w tym rejonie świata jednostki pływającej, określanej jako dhow. Amerykańscy wojskowi znaleźli na niej spory transport uzbrojenia, który zapewne miał trafić do Jemenu, państwa pogrążonego od 2015 r. w krwawym konflikcie zbrojnym.

US CENTCOM, w swoim stanowisku, wyróżnił przede wszystkim 150 sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych ‘Dehlavieh’, będących irańską wersją popularnej rosyjskiej konstrukcji ppk 9M133 Kornet. W ręce marynarzy z US Navy miały również wpaść trzy irańskie pociski rakietowe ziemia-powietrze do zwalczania celów latających. Jednak zatrzymana jednostka przemytnicza miała na pokładzie nie tylko samo uzbrojenie, ale także całą gamę wyposażenia wojskowego. Irańskie celowniki termowizyjne, ale też, chociażby części do bezzałogowych statków powietrznych, etc.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!