Wiadomości

Spodziewane jest ogłoszenie przez władze w Damaszku zawieszenia broni w Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po zwycięskich bitwach o Ma’arrat an-Numan i Sakalib syryjskie siły rządowe odniosły zwycięstwo w bitwie na zachód od Aleppo. Wspierane przez Rosję i Iran wojska rządowe odrzuciły protureckich bojowników od Aleppo, przy czym już wcześniej przejęły one pełną kontrolę na autostradą M5, łączącą to największe miasto Syrii z jej stolicą – Damaszkiem.

Jutro delegacja turecka wybiera się do Moskwy na rozmowy. Prezydent Turcji zapowiada, że nie zaakceptuje nabytków terytorialnych wojsk rządowych i wzywa do wycofania ich poza granicę ustaloną w toku wcześniejszych ustaleń rosyjsko-tureckich. W swych ostatnich wypowiedziach podkreślał on, że jeśli wojska Asada przed końcem lutego tego nie uczynią, to zostaną siłą usunięte z tego terenu.

Dodajmy, że wojska tureckie, które dotąd w sposób raczej ograniczony uczestniczyły w walkach po stronie protureckich bojowników, praktycznie zakończyły koncentrację do przeprowadzenia operacji w prowincjach Idlib i Aleppo. Tymczasem pojawiły się głosy, że – być może jeszcze dziś – władze w Damaszku ogłoszą jednostronne zawieszenie broni. Tego w każdym razie spodziewają się po nich ich przeciwnicy.

Przypomnijmy w tym miejscu wydarzenia z ostatnich dni…

Celem przeprowadzenia przez formacje protureckie w dniu 11 lutego operacji na Sarakib, o której to pisaliśmy, na kierunek ten przerzucone zostały trzymające dotąd front w zachodniej części prowincji Aleppo elementy 1. Korpusu FSA, a także części 2. Korpusu FSA (Dywizja Hamza). Skorzystała z tego 4. Dywizja Zmechanizowana Gwardii Republikańskiej, która przejęła kontrolę nad ostatnim znajdującym się jeszcze pod kontrolą protureckich bojowników odcinkiem autostrady M5. W ten sposób cała trasa Damaszek – Aleppo znalazła się w rękach syryjskich sił rządowych.

Z kolei operujący nieco dalej na południe 5. Korpus Syryjskiej Arabskiej Armii próbował zdobyć miasteczko Kafr Nuran, by pogłębić włamanie na granicy prowincji Idlib i Aleppo, jednakże atak ten został odparty…

Następnego dnia, tj. w środę, 12 lutego 2020 roku, operujące w tym rejonie pododdziały syryjskich sił rządowych zwróciły się na północ, zdobywając cztery wioski.

Jednakże w godzinach popołudniowych protureccy bojownicy wyprowadzili tu kontratak, w trakcie którego wdarli się do wsi Mizanaz. Następnie uderzyli na leżącą na północ od Miznanaz wieś Kafr Aleppo, jednakże atak ten został odparty. Działania te wspierała turecka artyleria – w użyciu były ciężkie armatohaubice T-155 Firtina oraz systemy rakietowe T-122 Sakarya. Wkrótce do akcji wprowadzone zostały także czołgi M60.

Przy wsparciu tureckiej artylerii i czołgów protureccy bojownicy wyprowadzili kontratak w prowincji Aleppo

Po około godzinie wyprowadzone zostało uderzenie od północy – na wieś Asz-Szajh Ali, leżącą na północ od Kafr Aleppo. Natarcie bojowników poprzedzone tu zostało atakiem dżihad-mobila, który eksplodował w pobliżu stanowisk syryjskich sił rządowych. Ostatecznie jednak, działania te nie przyniosły większych efektów.

W czwartek, 13 lutego syryjskie siły rządowe wznowiły natarcie na tym kierunku, ponownie wyprowadzając je w kierunku północnym…

Następnie operujące na pograniczu prowincji Idlib i Aleppo oddziały rządowe, nie przerywając natarcia w kierunku północnym, częścią sił znów zaczęły posuwać się w kierunku północno-zachodnim, ale po początkowych sukcesach zmuszone były wycofać się tu na pozycje wyjściowe. Stopniowo posuwały się też naprzód oddziały syryjskich sił rządowych i ich irańskich i proirańskich sojuszników na zachód od Aleppo.

W nocy 13/14 lutego syryjskie siły rządowe ponowiły natarcie w kierunku północno-zachodnim i pomimo wsparcia formacji protureckich ogniem tureckiej artylerii ponownie zajęły tereny, z których zostały wyparte wieczorem poprzedniego dnia, ale dodatkowo w ich posiadaniu znalazła się baza 46 pułku piechoty, a znajdujący się tam turecki punkt obserwacyjny został okrążony.

W piątek, 14 lutego na zachodzie prowincji Aleppo protureccy bojownicy zestrzelili kolejny śmigłowiec syryjskich sił rządowych.

Protureccy bojownicy zestrzelili kolejny śmigłowiec syryjskich sił rządowych

W godzinach popołudniowych syryjskie siły rządowe zostały w tym rejonie odepchnięte nieco na południe, ale po przegrupowaniu się wieczorem wznowiły natarcie, nieznacznie powiększając swój stan posiadania. Następnego dnia rano udało im się z kolei znów posunąć nieco na północny-zachód poprzez zdobycie wioski Kafr Naha, a także na zachód.

W sobotę, 15 lutego, w godzinach przedpołudniowych syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosjan i Irańczyków, rozpoczęły manewr mający na celu okrążenie i zniszczenie sił protureckich ześrodkowanych na zachód od tego największego syryjskiego miasta, czyli 1. Korpusu FSA. Naprzeciw formacjom nacierającym (od południa) w rejonie na zachód od miejscowości al-Mansura, od północy wyprowadzone zostało natarcie sił syryjsko-irańskich oraz kurdyjskich z okolic regionu Tall Rifat.

Natarcie prowadzone od północy zostało przez protureckich bojowników odparte. Z kolei wieczorem syryjskie siły rządowe uderzyły na miasteczko al-Mansura, które po krótkim boju przeszło w ich ręce.

Również dzisiaj kontynuowano postępy na tym kierunku, a także na kierunku północno-zachodnim (posuwając się równolegle do trasy 62, na północ od niej). Wobec zarysowującej się groźby okrążenia oddziały protrureckie wycofały się najpierw z kilku wiosek leżących na północny-zachód od Aleppo, a także z ostatnich pozostających jeszcze w rękach bojowników skrawków tego miasta, po czym opuściły cały ten teren.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!