Wiadomości

Giuseppe Conte: „Jeśli UE nie jest solidarna, to projekt europejski jest skończony”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jeśli UE nie jest solidarna, to projekt europejski jest skończony” – stwierdził premier Włoch Giuseppe Conte, poirytowany stanowiskiem Unii Europejskiej, która nie tylko okazała się głucha na włoskie propozycje, ale dodatkowo krytykuje działania państw narodowych, które bronią się przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Premier Włoch Giuseppe Conte odrzucił podczas czwartkowego szczytu UE projekt deklaracji końcowej, przygotowany na tę wideokonferencję, mającą odpowiedzieć na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

– Włochy nie akceptują projektu wniosków, ponieważ są one zbyt słabe – oznajmił Conte w oświadczeniu, wydanym przez jego biuro w czasie, gdy telekonferencja między liderami państw UE wciąż jeszcze trwała.

Rzym domaga się, by reakcja na kryzys przewidywała użycie takich środków, by wyjść z trudnej sytuacji najszybciej jak to możliwe. Reuters pisze, że premier Włoch dał UE 10 dni na opracowanie odpowiednich rozwiązań, ale powiedział, co się stanie jeśli się one nie pojawią. Według włoskiego oświadczenia poparł go w tym premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

W projekcie wniosków ze szczytu nie było odniesienia do wspólnego finansowania długu, który trzeba wygenerować na pobudzenie gospodarki. Dziewięć krajów unijnych, w tym Francja, Włochy i Hiszpania, zaapelowało we wspólnym liście przed szczytem o prace nad takim rozwiązaniem, ale kraje północnej Europy z Holandią i Niemcami na czele były temu przeciwne.

Obecnie to Zachodnia Europa stanowi epicentrum pandemii – o ile bowiem w takich krajach jak Chiny, Korea Południowa czy Japonia udało się w jakimś stopniu opanować sytuację, o tyle tutaj sytuacja z dnia na dzień przedstawia się gorzej. Szczególnie dramatyczna sytuacja wciąż panuje we Włoszech oraz w Hiszpanii.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby – jak wynikało z informacji podanej wczoraj wieczorem – zmarło 712 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa wynosi 8.215. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano we Włoszech 6.153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W ten sposób liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła tam do 80.539, spośród których zmarło 8.165 osób.

O 769 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19 w Hiszpanii, tak więc liczba zgonów tym spowodowanych wzrosła do 4.858 zgonów. Liczba osób, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, wzrosła w tym kraju do 64.059. Oznacza to wzrost o prawie 8 tysięcy osób.

Rekordowy wzrost liczby zgonów spowodowanych koronawirusem w Hiszpanii

Gwałtownie pogorszyła się wczoraj sytuacja we Francji, gdzie w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 3.922 osób. W ten sposób liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 29.155, z których zmarło dotychczas 1.696. W ciągu ostatnich 24 godzin śmierć zabrała 365 osób zarażonych koronawirusem, w tym 16-letnią dziewczynę (w Ile-de-France). 3.375 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Ich stan jest ciężki. 34% z nich jest w wieku poniżej 60 lat.

A jak jest w mniejszych krajach Zachodniej Europy?

W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii potwierdzono 1049 nowych infekcji koronawirusem oraz 69 kolejnych zgonów – poinformowało w piątek federalne centrum kryzysowe. Obecnie w tym kraju zakażonych jest prawie 7300 osób. Łączna liczba zgonów wzrosła do ponad 280.

W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz kolejny stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń korona wirusem. 112 kolejnych osób zmarło. Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi w Holandii 8603. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło 546 osób.

W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła od środy o 58 do 161 – poinformowało w czwartek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Łączna liczba zakażonych w kraju przekroczyła 10 tys. Władze podały, że liczba zainfekowanych wzrosła od środy z 9.765 do 10.714.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób – poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4.995 osób.

/forsal.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!