Felietony

Fundacja Ślązacy.pl chce upamiętnić górnośląską polską inteligencję wymordowaną przez Niemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja Ślązacy.pl zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe w realizacji projektu upamiętnienia ofiar Intelligenzaktion Schlesien (Akcja Inteligencja Śląska).

Intelligenzaktion Schlesien to kryptonim akcji przeprowadzonej przez Niemców w okupowanej Polsce w ramach tzw Wielkiego Generalnego Planu Wschodniego. Akcja ta wymierzona w polską elitę intelektualną mieszkającą w ówczesnym regionie górnośląskim miała na celu jej całkowitą eliminację i była pierwszym krokiem do germanizacji tego regionu Polski po klęsce wrześniowej.

Wymordowano w niej ok. 2 tys. byłych powstańców śląskich, działaczy plebiscytowych, dziennikarzy, polityków, intelektualistów, urzędników oraz duchownych. Akcja przeprowadzona została na przełomie 1939 i 1940 roku.

Pragniemy w pierwszej kolejności pogłębić i spopularyzować wiedzę o Intelligenzaktion Schlesien poprzez dokonanie kwerendy archiwalnej, zebranie materiałów i dotarcie do potomków osób poddanych represjom. W oparciu o zgromadzone materiały powstanie : publikacja informacyjna na stronie internetowej oraz wystawa. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na 25 – 30 tyś zł

Bank PKO S.A 81 1240 1330 1111 0010 7236 3880 Fundacja Ślązacy.pl Katowice

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!