Wiadomości

Francuzki odcinają się od ruchu #MeToo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

100 Francuzek, w tym aktorka Catherine Deneuve, podpisało się pod listem w obronie prawa mężczyzn do uwodzenia.

– Gwałt jest zbrodnią. Ale uporczywa czy niezręczna próba podrywania nie jest przestępstwem, a szarmanckość – szowinistyczną agresją – czytamy w opublikowanym na portalu dziennika „Le Monde” tekście, pod którym podpisały się francuskie pisarki, aktorki, uczone i dziennikarki.

W swym liście kobiety – poruszone „powrotem purytanizmu” i nadejściem feminizmu „nienawidzącego mężczyzn i seksualności” – odcinają się od ruchu #MeToo, narodzonego w związku ze skandalem wokół Weinsteina, którego w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt kobiet ze świata filmu i mediów oskarżyło o molestowanie seksualne.

– Bronimy wolności do naprzykrzania się, niezbędnej dla wolności seksualnej. Jesteśmy teraz wystarczająco zaniepokojone, by przyznać, że popęd seksualny jest ze swej natury agresywny i dziki, ale jesteśmy także wystarczająco przenikliwe, by nie mylić niezręcznego flirtu z agresją seksualną – uważają m.in. pisarki Catherine Millet i Catherine Robbe-Grillet, a pod tekstem podpisały się, oprócz Deneuve, także dziennikarka Elisabeth Levy i spikerka radiowa, dawna aktorka porno Brigitte Lahaie.

Zdaniem tych Francuzek mężczyźni są karani lub zmuszani do odejścia z pracy, „podczas gdy jedynym ich błędem było dotknięcie kolana, próba skradzenia pocałunku, mówienie o sprawach »intymnych« podczas służbowych kolacji czy wysyłanie wiadomości o podtekście seksualnym do kobiety, która nie odwzajemnia zauroczenia”.

Odpowiedź na ten manifest wystosowały francuskie feministki, których tekst opublikowano na stronie radia France Info.

„Gdy robi się chociaż półmilimetrowy krok w stronę równego traktowania, dobrzy ludzie od razu nam przypominają, że możemy popaść w skrajność” – czytamy w liście podpisanym przez ok. 30 kobiet, m.in. aktywistek i dziennikarek. Ich zdaniem panie podpisane pod tekstem w „Le Monde” „celowo zestawiają relację uwodzenia, opartą na szacunku i przyjemności, z przemocą”.

„We Francji każdego dnia setki tysięcy kobiet padają ofiarą molestowania. Dziesiątki tysięcy agresji seksualnych. I setki gwałtów” – czytamy.

Według feministek większość kobiet podpisanych pod listem w obronie prawa mężczyzn do podrywania kobiet to „recydywistki w dziedzinie obrony pedokryminalistów czy apologii gwałtu”, które “po raz kolejny wykorzystują swoją obecność w mediach do bagatelizowania przemocy seksualnej” i „w rzeczywistości pogardzają milionem kobiet, które padają lub padały ofiarą” takiej przemocy.

Jak ocenia agencja AP, teksty te uwydatniają mieszane uczucia, jakie panują we Francji w związku z systematycznymi w ostatnich miesiącach oskarżeniami wobec wpływowych mężczyzn w wielu krajach o przypadki molestowania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!