Wiadomości

Francja wysyła przeciw Turcji zespół okrętów z lotniskowcem “Charles de Gaulle’

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

31 sierpnia Francja wysłała swój „gotowy do walki” lotniskowiec o napędzie atomowym „Charles de Gaulle” do wschodniej części Morza Śródziemnego.

Powołując się na źródła francuskiego sztabu generalnego, francuskie media podają, że w rejon wschodniej części Morza Śródziemnego udaje się lotniskowiec „Charles de Gaulle”. Ma mu towarzyszyć „pewna liczba” okrętów nawodnych i podwodnych francuskiej marynarki wojennej.

Według francuskich mediów okręt postawiony został w stan pełnej gotowości bojowej i jest w pełni wyposażony w amunicję i samoloty. Wyposażenie bojowe lotniskowca podobno obejmuje szereg myśliwców Rafale, pociski dalekiego zasięgu, arsenał broni przeciw okrętom podwodnym, a także zaawansowane elektroniczne systemy śledzenia, namierzania i przechwytywania.

Jest to zgodne z oświadczeniem francuskiej minister obrony Florence Parly, która zapowiedziała, że ​​lotniskowiec wyruszy na początku września.

Rozmieszczenie francuskich okrętów we wschodniej części Morza Śródziemnego następuje tuż po niedawnych oświadczeniach prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że ​​„Turcja rozumie tylko czyny”.

Macron o Erdoganie: Prowadzi ekspansjonistyczną politykę, która łączy nacjonalizm i islamizm

28 sierpnia Macron zapowiedział, że przyjął w regionie „politykę czerwonej linii”, popierając Grecję przeciwko Turcji w kwestii poszukiwania surowców energetycznych. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan w odpowiedzi wprost zagroził Grecji i Francji, mówiąc, że „zapłacą wysoką cenę”, jeśli zaatakują tureckie statki poszukujące ropy i gazu na Morzu Śródziemnym.

Erdogan: Czy Grecja i Francja są gotowe na ofiary, które poniosą, stając nam na drodze?

Francja ma już w tym regionie jeden zespół okrętów ze śmigłowcowcem klasy „Mistral”, o czym pisaliśmy na naszych łamach:

Francja wysyła okręty i samoloty celem wsparcia Grecji w jej konflikcie z Turcją

Czytaj też:

Wszyscy przeciw Turcji, Turcja przeciw wszystkim

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!