Wiadomości

Fidesz zarzuca Brukseli pośrednie wspieranie terroryzmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pośrednie wspieranie terroryzmu zarzucił Unii Europejskiej wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego w węgierskim parlamencie Janos Halasz. Zdaniem przedstawiciela Fideszu miałoby się to dokonywać przez wydawanie migrantom kart bankowych.

Wypowiedź Halasza związana była z informacją węgierskiej telewizji M1 o tym, że zatrzymany na Węgrzech domniemany członek Państwa Islamskiego (IS) dostał po dotarciu do Unii Europejskiej kartę bankową z sumą 500 euro.

Halasz oświadczył, że w związku z zatrzymanym Syryjczykiem, podejrzewanym m.in. o udział w masowych egzekucjach, wypływają oburzające informacje: okazało się, że dysponował „brukselską kartą dla migranta”.

Jak podkreślił polityk, rządzący na Węgrzech Fidesz już wcześniej mówił, iż „karty dla migrantów” są niebezpieczne, bo mogą służyć do finansowania terroryzmu. Według niego te karty na okaziciela są wydawane migrantom bez szczególnego nadzoru i w samym tylko styczniu otrzymało je 64 tys. osób.

Według niego wszystko to świadczy o tym, że jest potrzebna zmiana w polityce Brukseli; obecna proimigracyjna większość stwarza zagrożenie dla Europejczyków i bezpieczeństwa Europy oraz sprowadza na kontynent terroryzm.

W piątek poinformowano o aresztowaniu przez prokuraturę śledczą w Budapeszcie domniemanego członka IS. 27-letni mężczyzna ma obywatelstwo syryjskie i mógł uczestniczyć w egzekucji ok. 20 osób.

Syryjczyk jest przesłuchiwany jako podejrzany o akt terroryzmu i przygotowywanie aktu terroryzmu. Ze śledztwa wynika, że w 2016 r. IS zamordowało w syryjskim Hims ok. 20 członków rodziny, bo jeden z mieszkańców odmówił przyłączenia się do tej organizacji. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że zatrzymany mężczyzna osobiście uczestniczył w egzekucjach – podkreśliła węgierska prokuratura.

Według węgierskiego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi (TEK) Syryjczyk przebywał przed przyjazdem na Węgry w kilku krajach UE na podstawie dokumentu podróży, wydanego mu w Grecji jako ubiegającemu się o status uchodźcy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!