Europa Wiadomości

WHO ma problem. Estończycy przeciwko traktatowi pandemicznemu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlamentarzyści z estońskiego sejmu (Riigikog) przesłali list do WHO, w którym poinformowali, że ich kraj nie wyraża zgody na międzynarodowe porozumienie w sprawie gotowości i reagowania na pandemie (tzw. “traktat pandemiczny”).

Estończycy przeciwko traktatowi pandemicznemu WHO. Wśród autorów listu było 10 członków frakcji EKRE (Martin Helme, Varro Vooglaid, Kalle Grünthal, Kert Kingo, Arvo Aller, Rain Epler, Evelin Poolamets, Rene Kokk, Helle-Moonika Helme i Ants Frosch) oraz 1 członek Partii Centrum (Aleksandr Čaplõgin).

Tekst listu brzmi następująco:

Niniejszym Republika Estońska, w oparciu o artykuł 22 Statutu Światowej Organizacji Zdrowia, oświadcza, że ​​odrzuca i nie wyraża zgody na Międzynarodowe Porozumienie w sprawie gotowości i reagowania na pandemię oraz dodatkowe zmiany w międzynarodowych przepisach zdrowotnych z 2005 roku.

Powody odrzucenia i nie akceptacji są następujące:

Na podstawie § 121 Konstytucji Republiki Estońskiej jedynie 101-osobowy parlament ratyfikuje i wypowiada traktaty w Republice Estońskiej. Parlament nie przyjął takiej decyzji.
Mając na uwadze to, co wskazano w pkt 1, decyzja Komisji do Spraw Unii Europejskiej powołanej na mocy parlamentu z dnia 4 marca 2022 r., która upoważniła Komisję Europejską do negocjowania w imieniu Republiki Estońskiej międzynarodowego porozumienia w sprawie gotowości i reagowania na pandemię oraz dodatkowych poprawek do Międzynarodowych przepisów zdrowotnych i finansowania WHO, jest nieważna.

Mając na uwadze treść pkt 1 i 2, decyzja Komisji do Spraw Unii Europejskiej z dnia 4 marca 2022 r. jest nieważna od chwili jej podjęcia, gdyż za tą decyzją głosowało jedynie dziewięciu (9) posłów na stu jeden (101).

WHO

WHO

Przypomnijmy: w dniu 4 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Unii Europejskiej Riigikogu pod przewodnictwem Siima Kallasa. Podczas niego Komisja została upoważniona do negocjacji traktatu pandemicznego WHO w imieniu Republiki Estońskiej. Upoważnienie było nielegalne, gdyż nie doprowadziło do głosowania w pełnym składzie Riigikogu.

Polecamy również: Powstanie unijne superpaństwo. IV Rzesza już na horyzoncie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!