Wiadomości

Erdogan: Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik w obliczu amerykańskich gróźb

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której trzymane są amerykańskie głowice jądrowe, w odpowiedzi na groźby amerykańskich sankcji.

„Jeśli będziemy musieli podjąć taki krok, to oczywiście mamy do tego prawo… W razie potrzeby zamkniemy Incirlik” – powiedział Erdogan w telewizji A Haber w niedzielę.

W zeszłym tygodniu amerykańscy senatorowie podjęli ustawę nakładającą sankcje na Turcję w związku z zakupem rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 na początku tego roku i jej niedawną operację wojskową w północnej Syrii.

Incirlik to kluczowa baza lotnicza używana przez tureckie siły powietrzne, zlokalizowana w pobliżu miasta Adana, około 150 km od granicy z Syrią. Od listopada 2011 r. Siły powietrzne USA wykorzystywały ją do przeprowadzania nalotów na formacje ISIS.

Stany Zjednoczone przechowują w Incirlik broń nuklearną, stanowiącą pozostałość po zimnej wojnie.

Erdogan dodał, że Turcja może również zamknąć bazę radarową Kurecik, jeśli okaże się to konieczne. Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą NATO.

„Jeśli grożą nam wdrożeniem tych sankcji, oczywiście odpowiemy w sposób adekwatny” – powiedział Erdogan.

Mówiąc o rezolucji podjętej w Senacie USA, uznającej masowe zabójstwa Ormian w czasie pierwszej wojny światowej za ludobójstwo, Erdogan powiedział, że ustawa ta ma charakter „wyłącznie polityczna”.

Czytaj też:

Turcja zagroziła Stanom Zjednoczonym zamknięciem amerykańskich baz wojskowych

/aljazeera.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!