Wiadomości

Elektrociepłownia Naddnieprzańska zaprzestała pracy z powodu braku węgla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Elektrociepłownia Naddnieprzańska (Приднепровская ТЭС), która wchodzi w skład największego holdingu energetycznego DTEK należącego do Rinata Achmetowa, wstrzymała pracę do czasu zgromadzenia zapasów węgla – poinformowała służba prasowa holdingu.

„Z powodu blokady dostaw węgla z Donbasu dziś o północy decyzją DTEK wstrzymano prace Elektrociepłowni Naddnieprzańskiej. Stacja mogła maksymalnie ekonomicznie wykorzystać posiadaną resztę węgla, żeby pracować jak można dłużej i zaopatrzyć w ciepło mieszkańców lewobrzeżnej części Dniepru (dawny Dniepropietrowsk) do nastania już na stałe ciepłych dni” – poinformowano w komunikacie.

Poinformowano nadto, że według stanu na 5 kwietnia na składzie Elektrociepłowni Naddnieprzańskiego znajduje się około 30 tysięcy ton węgla – jako minimalny niezbędny zapas. Zaznaczono przy tym, że w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji w ramach wspólnego systemu energetycznego Ukrainy na polecenie dyspozytora systemu energetycznego Elektrociepłownia Naddnieprzańska może wznowić działalność.

Jak wynika z komunikatu, okres wymuszonego przestoju Elektrociepłowni Naddnieprzańskiej energetycy wykorzystają do zgromadzenia węgla do początku letniego maksimum ładowań do systemu energetycznego, a także do wykonania remontów.

„Niestety, dostawy węgla z Donbasu zostały wstrzymane wskutek blokady. Zakup węgla importowanego z RPA, Australii jest przedsięwzięciem skomplikowanym z logistycznego punktu widzenia, poza tym, da się go kupić w krótkim czasie. Okres jego dostarczenia to 2 miesiące. Kolejna kwestia to jego cena. Proponowane ceny na importowany węgiel odpowiedniej do oczekiwań jakości to teraz rząd 110 – 115 dolarów za tonę z dostarczaniem na stację – zaznaczył dyrektor DTEK Elektrociepłowni Naddnieprzańskiej Siergiej Diegtiarienko. – Aktualnie celem zabezpieczenia gotowości do pracy w systemie energetycznym Ukrainy DTEK już zakontraktowała partię węgla z RPA.

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!