Wiadomości

Egipski parlament zgodził się na wysłanie wojsk do Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uczyniony został kolejny krok w kierunku wojny turecko-egipskiej – egipski parlament wyraził zgodę na wysłanie wojsk do Libii, by tam broniły egipskiego bezpieczeństwa. Wcześniej, mianowicie 14 lipca rezydujący w Tobruku parlament libijski zgodził się na interwencję wojskową Egiptu.

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi kilkakrotnie w ostatnim czasie groził interwencją wojskową w Libii, jeśliby siły protureckie przekroczyły „czerwoną linię”, którą – jak stwierdził – wyznaczają Syrta i Al- Dżufra.

– Bądźcie gotowi bronić interesów narodowych Egiptu zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, jeśli będzie to konieczne – zwrócił się do żołnierzy as-Sisi, wizytując 20 czerwca wojska stacjonujące w pobliżu granicy z Libią,

– Armia egipska jest jedną z najsilniejszych armii w regionie, ale jest armią racjonalną. Nikomu nie zagraża – dodał prezydent Egiptu który w libijskiej wojnie domowej konsekwentnie wspiera dowodzoną przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijską Armię Narodową (LNA), której to – odkąd do wojny włączyła się aktywnie Turcja – wiodło się coraz gorzej.

14 lipca rezydujący w Tobruku parlament libijski podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na egipską interwencję wojskową. Wezwał on w nim do podjęcia „wspólnych wysiłków obu bratnich narodów” w celu „pokonania najeźdźcy”. W uchwale podkreślono, że wojska egipskie „mają prawo interweniować w celu ochrony libijskiego i egipskiego bezpieczeństwa narodowego”, jeśli Kair uzna, iż jest to konieczne w związku „zagrożeniem bezpieczeństwa obu krajów”.

Dziś zgodę na wysłanie wojsk do Libii, by tam broniły egipskiego bezpieczeństwa, wyraził parlament egipski.

Czytaj też:

Czy Egipt zdecyduje się na wojnę z Turcją? Jest oficjalna zgoda libijskiego parlamentu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!