Wiadomości

Szczyt UE: Jest porozumienie ws. budżetu i funduszu antykryzysowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. „Mamy porozumienie!” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jak poinformowały PAP źródła rządowe, powiązanie praworządności z dostępem do funduszy UE zostało wykreślone z projektu porozumienia. Porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.

W Brukseli poniedziałek po godzinie 21 rozpoczęła się kolejna sesja obrad trwającego czwarty dzień szczytu UE. Po około dwóch godzinach szef Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w poniedziałek przerwę na „poprawki techniczne” w propozycji dotyczącego funduszu odbudowy i wieloletniego budżetu UE. Negocjacje wznowiono we wtorek rano.

Jak wynika z informacji PAP podczas spotkania jedną z poruszanych kwestii było powiązanie dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. – Powiązanie praworządności z dostępem do funduszy UE zostało wykreślone z projektu porozumienia – dowiedziała się PAP ze źródeł rządowych.

– Wszystkie drażliwe dla Węgier i Polski elementy zostały zmienione, a wcześniej proponowane zapisy zostały wykreślone. Obecne zapisy są zupełnie neutralne i nie wiążą funduszy unijnych z praworządnością. Mówią o ochronie funduszy przed defraudacją i korupcją – przekazał z kolei uczestniczący w szczycie dyplomata.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE to w sumie 1,8 bln euro. Jej zdaniem jest to „historyczny moment w Europie”.

Ustalenia unijnego szczytu przełożą się dla Polski na 125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek.

Przed wznowieniem obrad szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu z szefami państw i rządów szefami państw i rządów Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Łotwy, Luksemburga, Holandii, Szwecji – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

/tvp iNFO/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!