Polska Wiadomości

Dziś pogrzeb zamordowanego przez nachodźcę żołnierza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś o 11.00 w kościele pw. świętej Anny w Nowym Lubielu koło Wyszkowa, odbyły się uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka, żołnierza Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej, który został ugodzony nożem na granicy polsko-białoruskiej. Mszę świętą pogrzebową celebrował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. W liturgii wziął udział także biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego przez nachodźcę żołnierza. Sierżant Mateusz Sitek zmarł 6 czerwca 2024 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, po tym jak 28 maja został ugodzony nożem przez łukaszenkowego nachodźcę na granicy polsko-białoruskiej. Jego śmierć poruszyła całą społeczność wojskową oraz lokalną, z której pochodził.

Biskup Lechowicz odprawił mszę w intencji poległego wojskowego. W homilii podkreślił gotowość do poświęcenia, jaka cechowała Mateusza Sitka. „Nie co innego trzymało go w wojsku, jak pragnienie sprawiedliwości i pokoju, gotowość do poświęcenia, do znoszenia prześladowań, a nawet do największej ofiary, czyli własnego życia” – mówił hierarcha.

Przed uroczystościami pogrzebowymi, 1. Warszawska Brygada Pancerna, której żołnierzem był Mateusz Sitek, wystąpiła ze specjalnym apelem o uszanowanie prywatności rodziny w tym trudnym czasie. Prośba skierowana była szczególnie do mediów, aby powstrzymały się od dokumentowania i relacjonowania czuwania oraz ceremonii pogrzebowej.

W jego intencji zostaną odprawione także dwie msze requiem. Pierwsza odbędzie się jeszcze dzisiaj w Poznaniu, na ul. Żydowskiej 34 w kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa o godzinie 18:00. Druga zostanie odprawiana w piątek 14 czerwca w Warszawie na ul. Karolkowej 49 w kościele św. Klemensa o 19:30.

Cześć Jego pamięci! Hańba tym, którzy atakują obrońców granicy!

Polecamy również: Nie tylko prąd. Od lipca drastyczne podwyżki cen gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!