Europa Wiadomości

Zbojkotowano występ Zełenskiego w Bundestagu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał we wtorek 11 czerwca w niemieckim Bundestagu. – Po tej wojnie Ukraina zasługuje na pokój. Osoba, która wywołała wojnę, musi ponieść odpowiedzialność za każdą zbrodnię tej wojny – powiedział. Jego występ został jednak zbojkotowany przez część posłów.

Zbojkotowano występ Zełenskiego w Bundestagu. We wtorek ukraiński przydent udał się do Berlina, gdzie odbywała się konferencja dotycząca odbudowy Ukrainy po wojnie. W związku ze swoją wizytą prezydent pojawił się również w tamtejszym parlamencie, by wygłosić przemówienie. Nie wszyscy posłowie chcieli go jednak słuchać.

Tuż przed rozpoczęciem przemówienia salę plenarną opuściło dziesięcioro przedstawicieli lewicowej formacji Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) oraz 77 deputowanych Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szef BSW Klaus Ernst powiedział, że jego partia potępia rosyjską agresję na Ukrainę, ale jednocześnie, według niego, Wołodymyr Zełenski przyczynia się do napędzania niezwykle niebezpiecznej spirali eskalacyjnej i swoim działaniem ma zwiększać ryzyko wybuchu wojny nuklearnej.

– Słyszę cierpienie ludzi w Ukrainie, ale widzę też drugą stronę medalu. Widzę wielu Ukraińców, którzy nie są już zainteresowani przedłużaniem wojny, którzy uciekają do Niemiec – powiedział Ernst. – Nie chcemy być zmuszani do oklaskiwania kogoś, kto popycha Niemcy i Europę do nowej wojny światowej – dodał.

Przedstawiciele AfD również tłumaczyli swoje zachowanie brakiem zgody na politykę prowadzoną przez Zełenskiego. “Ukraina nie potrzebuje prezydenta wojny, ale prezydenta pokoju” – napisali w notce prasowej. Podkreślili również, że nie chcieli słuchać mówcy przyodzianego w strój parawojskowy.

Warto też zauważyć, że kilka godzin wcześniej, podczas konferencji prasowej z kanclerzem Olafem Scholzem, Zełenski wyraził “zaniepokojenie” sukcesem wyborczym ugrupowań głoszących “radykalne hasła prorosyjskie”. Miał na myśli właśnie AfD, dlatego nie powinno dziwić, że przedstawiciele tej partii odwdzięczyli mu się podobnym gestem.

Polecamy również: Nie tylko prąd. Od lipca drastyczne podwyżki cen gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!