Wiadomości

Dżihadyści uniemożliwiają skuteczną walkę z wirusem Ebola

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W pobliżu ogniska epidemii wirusa Ebola w Demokratycznej Republice Konga doszło do starć zbrojnych między żołnierzami kongijskiej armii i bojowcami z ugandyjskich islamskich bojówek, działających na północnym wschodzie kraju. Zginęło 18 osób.

Starcia miały miejsce w pobliżu stutysięcznego miasta Beni, w prowincji Kiwu Północne, gdzie w lipcu zlokalizowano ognisko nawracającej epidemii gorączki krwiotocznej Ebola w Demokratycznej Republice Kongo.

Aktywność dżihadystycznych bojówek na północy DRK i wywołana nią reakcja sił zbrojnych „może skutecznie zniweczyć wysiłki kongijskich władz wspieranych przez międzynarodowe organizacje humanitarne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii” – pisze Reuters.

Beni było scena gwałtownych walk i przemocy w latach 90. Pamięć tamtych wydarzeniach jest w mieście, gdzie stacjonuje pokojowa brygada dowodzona przez wojskowych z Indii, wciąż żywa. W niedzielę w Beni odbył się cały szereg akcji protestacyjnych.

„W mieście panuje anarchia. Zapowiedziano wiele demonstracji dla zamanifestowania rozeźlenia lub konsternacji mieszkańców” – powiedział agencji Reutera lider lokalnej, pozarządowej organizacji humanitarnej, Kizito Bin Hangi. Poinformował on także, że oprócz ofiar śmiertelnych w Beni są dziesiątki rannych.

Jest to rezultatem chaosu, jaki zapanował w mieście w sobotę wieczorem i trwał do północy. Ministerstwo zdrowia DRK w specjalnym komunikacie podało w niedzielę, że jest zmuszone przerwać prace na rzecz zogniskowania epidemii wirusa Ebola aż do przywrócenia porządku w prowincji Kiwu Północne.

Reuters podaje, że w wyniku nowej epidemii szalejącej na tym obszarze i w pobliskiej prowincji Ituri (część d. Prowincji Wschodniej) od lipca zmarło już 99 osób, 48 natomiast jest zakażonych i walczy o życie. W sierpniu ministerstwo informowało o rozpoczęciu szczepień. Swoje wsparcie zadeklarował wówczas także Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który wysłał na tereny objęte epidemią zespół 19 wykwalifikowanych pracowników.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!