Felietony

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ideą święta jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Biało-czerwona flaga to symbol jednoczący Polaków – zarówno w tych pięknych, jak i trudnych momentach naszej historii. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Prezydent Andrzej Duda uczci Dzień Flagi i 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Uroczystości z udziałem głowy państwa odbędą się na Górze Świętej Anny w województwie opolskim. W tym rejonie doszło do największej bitwy, stoczonej między polskimi oddziałami powstańczymi a niemieckim Freikorpsem.

– Powstanie było wielkim wydarzeniem, które miało decydujący wpływ na kształt odrodzonej Rzeczypospolitej – powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak przypomniał, wciąż upamiętniane są wydarzenia, które 100 lat temu doprowadziły do ukształtowania granic niepodległego państwa polskiego.

– Obecność prezydenta na Górze Świętej Anny, w miejscu, gdzie toczyły się 100 lat temu zażarte walki, jest świadectwem szacunku dla powstańców śląskich, oddania im należnej chwały i pokazania, że to wydarzenie ma charakter wydarzenia państwowego, o najwyższej randze – podkreślił Wojciech Kolarski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!