Wiadomości

Dwa działka przeciwlotnicze, minę przeciwpancerną i przeszło 250 pocisków przeciwlotniczych znaleziono podczas remontu drogi krajowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkaset niewybuchów i niewypałów unieszkodliwiają saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Pozostałości z czasów II wojny światowej znaleziono w Lipniku, w powiecie pińczowskim – poinformowało Radio Kielce.

Jak informuje portal echodnia.eu, zaczęło się niepozornie. Około godziny 13 w czwartek pińczowscy policjanci dostali sygnał, że w Lipniku na remontowanym odcinku krajowej trasy numer 78 koparka wykopała dwa pociski najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Oba miały po około 40 centymetrów. Przez noc znalezisk pilnowali policjanci. W piątkowy ranek na miejscu pojawiali się wojskowi specjaliści: patrol rozminowania z jednostki na Bukówce.

Jak informuje st. chor. sztab. Robert Krasowski, dowódca patrolu rozminowania, 20 centymetrów pod ziemią saperzy natrafili m.in. na dwa skorodowane działka przeciwlotnicze.

– Znaleźliśmy 254 pociski przeciwlotnicze, kalibru 40 mm i jedną minę przeciwpancerną. Pociski zagrażały bezpośrednio zdrowiu i życiu pracowników tej budowy. Ciekawe jest to, że ten odcinek drogi sprawdzała wcześniej prywatna firma saperska, która wystawiła dokument stwierdzający, że grunt jest wolny od niewybuchów i niewypałów – informuje st. chor. sztab. Robert Krasowski.

Zabezpieczone przez saperów materiały zostaną przewiezione na poligon w Nowej Dębie, gdzie będą zdetonowane.

Prace remontowe przy modernizacji drogi zostały wstrzymane, do czasu ponownego sprawdzenia gruntu przez prywatną firmę saperską.

Z kolei 580 niemieckich nabojów do broni ręcznej z czasów II wojny światowej znaleziono w Stąporkowie. Jak informuje Sylwia Sobczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Końskich, pracownicy wykonujący remont kościoła, znaleźli pudełko z niewypałami. Również to znalezisko zostało zabezpieczone przez saperów z Bukówki w Kielcach.

Radio Kielce, echodnia.eu
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!