Wiadomości

Donald Trump zapowiada zablokowanie TikToka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zablokuje w Stanach Zjednoczonych zyskującą na popularności aplikację TikTok. Amerykańskie władze obawiają się, że serwis może być narzędziem, z którego korzysta chiński wywiad.

Władze w ostatnich tygodniach twierdziły, że popularna platforma może być wykorzystywana przez Pekin w wojnie cybernetycznej, ale jej właściciel zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z chińskim rządem. We wcześniejszych medialnych doniesieniach spekulowano nie o zakazie, a o warunku oddzielenia funkcjonowania aplikacji w USA od jej właściciela – chińskiej spółki ByteDance. Miałoby się to odbyć poprzez wymuszoną sprzedaż platformy.

– Tak długo jak TikTok budzi wątpliwości, będzie zakazany w Stanach Zjednoczonych – powiedział prezydent Trump. Dodał, że działania podejmie dzisiaj, korzystając z nadzwyczajnych uprawnień gospodarczych lub rozporządzenia wykonawczego. Część prawników ma wątpliwości, czy takie kroki Donalda Trumpa będą skuteczne.

– Nie jesteśmy polityczni, nie akceptujemy reklam politycznych i nie mamy politycznego programu. Naszym jedynym celem jest pozostanie żywą, dynamiczna platformą dla każdego – powiedział w tym tygodniu szef TikToka Kevin Mayer. Właściciel platformy zapowiedział wysoki poziom transparentności oraz wgląd do swoich algorytmów.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!