Wiadomości

Dobiegły końca walki o Zarandż, prowincja Nimroz jest już w całości pod kontrolą Talibów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejna stolica prowincji jest już w całości pod kontrolą Talibów. Właśnie poinformowali oni, że dobiegły końca walki o miasto Zarandż, stolicę prowincji Nimroz, która w ten sposób w pełni znalazła się w ich rękach.

rzypomnijmy, że Afganistan podzielony jest na 34 prowincje. Mniej więcej do połowy lipca Talibowie koncentrowali się na „oczyszczaniu” z sił rządowych terenów wiejskich oraz małych miasteczek, „oszczędzając” stolice prowincji. Później przyszedł czas i na nie…

W wyniku tego Talibowie przejęli już niemal pełną kontrolę nad miastem Laszkargah, stolicą prowincji Helmand, gdzie siły rządowe utrzymują się już tylko w kilku izolowanych i broniących się w okrążeniu punktach. Talibowie przejęli też kontrolę nad znacznymi częściami Heratu i Kandaharu, a przedwczoraj podjęli natarcie na stolice prowincji Dżozdżan i Sar-e Pol, na północy kraju.

Wczoraj z kolei Talibowie przystąpili do szturmu na miasta Kalat (stolica prowincji Zabol, w południowo-wschodniej części kraju) i Zarandż (stolica prowincji Nimroz, w południowo-zachodniej części).

Gdy tylko Talibowie ruszyli do ataku na miasto Zaraandż, większość sił rządowych niemal od razu wycofała się z miasta, przechodząc na terytorium Iranu. Do Iranu mieli też się ewakuować przedstawiciele lokalnych władz, w tym gubernator prowincji Nimroz, a także wielu podległych mu urzędników oraz członkowie ich rodzin. W efekcie prawie całe miasto jest w rękach Talibw. Siły rżadowe broniły się jeszcze w kilku punktach, w tym w komendzie policji prowincji Nimroz i siedzibie władz prowincji: Właśnie dotarła do nas wiadomość, że całe miasto, a więc i cała prowincja znalazły się pod kontrolą Talibów.

Rzućmy jeszcze okiem, jak przebiega ofensywa na północy, gdzie Talibowie również odnotowali ogromne sukcesy:

Talibowie poinformowali, że zdobyli miasto Szebergan, stolicę Południowego Turkiestanu

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!