Wiadomości

Do 35 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

35 osób zabitych, 16 rannych – w tym 2 w stanie ciężkim – to najnowszy bilans zawalenia się wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch podały miejscowe władze. Agencja Ansa ocenia, że liczba ofiar może wzrosnąć do 50. Długi odcinek mostu runął we wtorek z wysokości około 100 metrów. Pracujący na miejscu strażacy mówią o istniejącym ryzyku zawalenia się innych części mostu, które nie runęły.

Ukończony w 1967 roku wiadukt liczy w sumie 1200 metrów. Wznosi się na trzech filarach ze zbrojonego betonu na wysokość 90 metrów nad rzeką Poicevera i częściowo nad budynkami peryferii Genui. Około godziny 11.30 zawalił się odcinek o długości 200 metrów między filarami. Z relacji naocznych świadków wynika, że wiadukt runął, gdy uderzył w niego piorun.

W chwili zawalenia się wiaduktu znajdowało się na nim około 30-35 samochodów i trzy tiry – podała włoska Obrona Cywilna. Ratownicy wydobyli z wraków aut dwie żywe osoby. Co najmniej 10 osób uważa się za zaginione.

Początkowo strażacy mówili o 35 ofiarach śmiertelnych, ale we wtorek wieczorem liczbę tę zaktualizowano na 26. Dokładny bilans zdarzenia, określanego w mediach jako gigantyczna katastrofa budowlana, nie jest jednak znany. Nie wiadomo, co było jej przyczyną. Telewizja RAI przypomniała, że już wcześniej wiadukt był obiektem wzmożonej uwagi ze strony ekspertów, ponieważ „były z nim problemy”.

Do tragedii doszło w czasie gwałtownej ulewy nad Genuą, nazywanej „wodną bombą”. Pierwsze zdjęcia i nagrania z katastrofy ukazują jej ogromną skalę. Zawalił się długi odcinek wiaduktu, który runął z wysokości około 100 metrów.

Wcześniej o katastrofie pisaliśmy tutaj:

Zawalił się wiadukt na autostradzie w Genui – „dziesiątki zabitych”

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!