Wiadomości

Zawalił się wiadukt na autostradzie w Genui – „dziesiątki zabitych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 22 osoby zginęły, a 7 zostało ciężko rannych – to kolejny potwierdzony oficjalnie przez władze Włoch bilans wtorkowego zawalenia się odcinka wiaduktu na autostradzie w Genui, na północy kraju. Według przedstawicieli władz liczba ofiar może znacznie wzrosnąć. Długi odcinek mostu runął z wysokości około 100 metrów.

Ukończony w 1967 roku wiadukt liczy w sumie 1200 metrów. Wznosi się na trzech filarach ze zbrojonego betonu na wysokość 90 metrów nad rzeką Poicevera i częściowo nad budynkami peryferii Genui. Około godziny 11.30 zawalił się odcinek o długości 200 metrów między filarami.

Według obecnych na miejscu ekip ratunkowych wraz z konstrukcją runęło około 10 samochodów, które zostały zmiażdżone. Ratownicy wydobyli z wraków aut dwie żywe osoby.

Źródła medyczne mówią nieoficjalnie o „dziesiątkach zabitych”. Dokładny bilans zdarzenia, określanego w mediach jako gigantyczna katastrofa budowlana, nie jest znany. Nie wiadomo, co było jej przyczyną. Telewizja RAI przypomniała, że już wcześniej wiadukt był obiektem wzmożonej uwagi ze strony ekspertów, ponieważ „były z nim problemy”.

Do tragedii doszło w czasie gwałtownej ulewy nad Genuą, nazywanej „wodną bombą”. Pierwsze zdjęcia i nagrania z katastrofy ukazują jej ogromną skalę. Zawalił się długi odcinek wiaduktu, który runął z wysokości około 100 metrów.

Ucierpieli zarówno ludzie w samochodach, które spadły wraz z odcinkiem drogi, jak i prawdopodobnie ci, na których z dużej wysokości zwaliły się jej fragmenty.

Katastrofa miała miejsce w dniu szczególnie intensywnego ruchu na autostradzie w Ligurii przed środowym świętem we Włoszech. Ten odcinek to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie, do którego na obchodzone 15 sierpnia święto Ferragosto przybywają tłumy turystów z całych Włoch i zagranicy.

– To ogromna tragedia – oświadczył minister transportu Danilo Toninelli.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!