Felietony

Długa pamięć nietoperza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nietoperze żyjące w Ameryce Południowej potrafią pamiętać dany dźwięk przez długie lata – informują naukowcy w „Current Biology”.

Zamieszkujące w Ameryce Południowej nietoperze z gatunku Trachops cirrhosus potrafią nauczyć się brzmienia sygnału, który oznacza nagrodę i następnie pamiętać jego dźwięk przez cztery lata.

Badany gatunek poluje na żaby, kierując się dźwiękami wydawanymi przez ofiary. Ponieważ każdy gatunek żab ma inne nawoływania, nietoperze muszą rozpoznać, czy dany gatunek jest jadalny, czy może trujący. Stąd uczenie się i pamięć długoterminowa dźwięków odgrywają kluczową rolę w ich przetrwaniu – opisuje biolog M. May Dixon z University of Texas w Austin (USA).

Zespół nauczył 49 dzikich nietoperzy reagowania na określony dźwięk z telefonu komórkowego. Gdy nietoperze reagowały na określone dwa dźwięki, znajdowały obok głośników pożywienie jako nagrodę, gdy reagowały na trzy inne – nie znajdowały nagrody.

Szybko nauczyły się przylatywać do głośników w reakcji na dźwięki związane z nagrodą. Były to krótkie sygnały: jeden sygnalizujący przyjście smsa, drugi – otwieranie samochodu na pilota.

Następnie naukowcy zaczipowali nietoperze i wypuścili na wolność w parku narodowym Soberania w Panamie.

W następnych latach – od roku do czterech lat później – badacze ponownie schwytali część zaczipowanych nietoperzy. Okazało się, że nawet po czterech latach nietoperze pamiętały dźwięki związane z nagrodą.

Więcej tutaj.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!