Świat Wiadomości

Disney przy produkcji Alladyna postanowił przyciemnić kolor skóry białych aktorów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Wytwórnia Disney broni swojej decyzji przyciemniania skóry białych aktorów grających w remake’u „Alladyna”, produkowanym w Anglii. Film jest fabularną wersją animowanego przeboju tej firmy z 1992 r., opartego na opowieści z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, o młodym mężczyźnie który staje się właścicielem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżinna.

Urodzony w Egipcie kanadyjski aktor Mena Massoud ma wystąpić jako Alladyn a Will Smith gra jako dżin w produkcji reżyserowanej przez Guy’a Ritchie. Chociaż aż 400 spośród 500 drugo- i trzecioplanowych aktorów to osoby pochodzące z Indii, Bliskiego Wschodu, Afryki itd., to reszta jest zdecydowanie biała. Twórcy filmu uznali, że należy użyć specjalnych efektów i „zbrązowić” ich, by bardziej upodobnić ich do mieszkańców krajów arabskich, w których ma miejsce akcja.

Jeden z członków ekipy filmowej, 32-letni Kaushal Odedra, powiedział brytyjskiemu „Sunday Times” że pewnego dnia zobaczył na planie 20 „bardzo jasnoskórych” aktorów ustawionych w szeregu w celu zmiany ich koloru skóry.

– Rozpoznałem jednego jako aktora rasy kaukaskiej (białej – przyp.red), ale teraz był on bardzo opalonym Arabem” – powiedział gazecie. – Disney daje nam do zrozumienia, że twój kolor skóry, twoja tożsamość, twoje życiowe doświadczenia są czyms co można spryskać i zmyć,

Riaz Meer, członek komitetu czarnych członków Związku Zawodowego Radiofonii i Telewizji, Kinematografii i Teatru (BECTU), nazwał praktykę „zbrązowienia” „obrazą dla całej branży.

– Nieumiejętność zatrudniania na ekranie ludzi o odpowiedniej tożsamości etnicznej, aby sprostać wyraźnym potrzebom tej produkcji, jest po prostu błędem – stwierdził w wywiadzie dla „Sunday Times”.

Taka krytyka nie spotkała jednak serialu „Troy: Fall of a City” (Troja – upadek miasta), które BBC produkuje we współpracy z Netflix. W szaleństwie politycznej poprawności, której jest na Wyspach czołowym szermierzem, państwowe konsorcjum postanowiło obsadzić w kilku czołowych rolach starożytnych Greków … czarnoskórych aktorów.

Źródło: dzienniknarododwy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!