Felietony

Co stało się w grupie facebookowej Wielka Polska?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupę tę rozwijaliśmy przez wiele lat i w efekcie skupiła ona blisko 60 tys. osób. W gronie administratorów grupy znalazł się także Konrad Smuniewski, który stosowną propozycję złożył Radosławowi Patlewiczowi, a ten tę propozycję zaakceptował. Ale oto w nocy 1/2 maja 2022 roku grupa zniknęła. Nikt z grona dotychczasowych administratorów i moderatorów nie miał do niej dostępu.

Wkrótce okazało się, że grupa istnieje, ale ma tylko jednego administratora – niejaką Paulinę Rybak. Co ciekawe, owa Paulina Rybak przyjęta została do grupy i uczyniona administratorem przez niejakiego Karola Czerskiego, a zaraz potem zbanowała wszystkich dotychczasowych administratorów i moderatorów, łącznie z owym Karolem Czerskim.

Nikt z dotychczasowych administratorów nie znał ani Pauliny Rybak, ani Karola Czerskiego. Nie wiadomo było, skąd się wziął ów Czerski, tym bardziej Paulina Rybak, Wyglądało to tak, jakby to były troll konta. Monity wysłane do facebooka nic nie dały, a na grupie przez długi czas nic się nie działo. Posty mogły się tam pojawić wyłącznie po zatwierdzeniu przez Pauiinę Rybak, a ta najwyraźniej niczego nie zatwierdzała.

Ale oto minęło wiele miesięcy i grupa znów zaczęła działać. Co prawda my do niej dostępu nie mieliśmy, ale mamy znajomych, którzy taki dostęp mieli. I oto objawili się jako administratorzy grupy… Konrad Smuniewski i Karol Czerski. Dodatkowo pojawił się tam jakiś Bartłomiej Olej jako moderator:

Przedwczoraj Jakub Zgierski skontaktował się z Konradem Smuniewskim, by porozmawiać o tym, co stało się w grupie Wielka Polska. Smuniewski zgrywał głupa, że niby nic nie wie, Czerskiego nie zna, ten poprosił go o administrowanie grupą, a on się zgodził… Zaraz potem Smuniewski… wygumkował siebie z admina.

Ale udało nam się ustalić, że w roku 2018 Karol Czerski bardzo mocno był zaangażowany w kampanię wyborczą Konrada Smuniewskiego, który to wówczas ubiegał się o mandat radnego. Analiza wpisów na lokalnych grupach facebookowych wskazywała, iż Karol Czerski to albo osoba bardzo blisko związana ze Smuniewskim, albo wręcz – że  jest to troll konto Smuniewskiego, który za jego pośrednictwem sam siebie zachwalał:

 

Tymczasem – a wszystko to działo się tego samego dnia – Karol Czerski przeistoczył się w Jakuba Molskiego, który zmienił nazwę grupy na Prawica bez szurii, po czym przekazał admina niejakiemu Ernestowi Kociszewskiemu (pewnie kolejne troll konto), a sam się wygumkował:

 

Łatwo znaleźć dowód, że Jakub Molski jeszcze niedawno funkcjonował jako Karol Czerski:

Zachęcamy do wysłuchania wczorajszej audycji na kanale Radosława Patlewicza:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!