Europa Gospodarka Polska Świat Wiadomości

Chińczycy chcą inwestować w polskie porty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiński armator Cosco, jeden z największych na świecie, jest zainteresowany polskimi portami w tym możliwościami inwestycyjnymi – poinformował PAP Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

“Obecnie trwają już rozmowy z chińskim koncernem Cosco, który wyraża zainteresowanie polskimi portami jako zaangażowanie się w ramach dzierżawy terenów, czy rozbudowy portu. To jest oczywiście jeden element. Z drugiej strony trzeba zdać sobie sprawę, że Chińczycy są bardzo trudnym partnerem i te negocjacje trwają niejednokrotnie wiele lat i niczego nie przynoszą” – powiedział minister.

W środę w Warszawie podczas II Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w formacie 16+1 oficjalnie zainaugurowano działalność Sekretariatu ds. Morskich, którego siedziba znajduje się w Polsce. Sekretariat koordynuje prace, jest centrum, do którego spływają wszelkie projekty, inicjuje działania w zakresie kooperacji i współpracy w ramach formatu 16+1.

Minister powiedział, że posiadanie tego Sekretariatu daje Polsce znacznie lepsze możliwości w ramach przyszłych ewentualnych inwestycji w polskich portach.

Cosco jest armatorem specjalizującym się w przewozie kontenerów. Spółka informuje, że na koniec lutego 2017 roku w skład floty Cosco wchodziło 311 własnych kontenerowców, co plasuje firmę na czwartej pozycji wśród armatorów kontenerowych na świecie.

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!