Wiadomości

CBA ujawniło nieprawidłowości w oświadczeniach Banasia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Kontrola oświadczeń majątkowych składanych w latach 2015–2019 przez Prezesa NIK wykazała, że podając wysokość posiadanych zasobów pieniężnych zaniżył je o kwoty od 209 tys. do 256 tys. zł. Zebrane, w toku postępowania kontrolnego materiały wzbudziły ponadto uzasadnione podejrzenie, że w latach 2018–2019 Prezes NIK posiadał dodatkowe, nieudokumentowane środki pieniężne w wysokości co najmniej 257 tys. zł” – czytamy w raporcie dotyczącym wyników działalności CBA w 2019 r. w sprawie Mariana Banasia.

„Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Prezesa NIK”. Czytamy w nim, że kontrola oświadczeń majątkowych składanych w latach 2015–2019 przez Mariana Banasia wykazała, że podając wysokość posiadanych zasobów pieniężnych zaniżył je o kwoty od 209 tys. do 256 tys. zł.

„Zebrane, w toku postępowania kontrolnego, materiały wzbudziły ponadto uzasadnione podejrzenie, że w latach 2018–2019 Prezes NIK posiadał dodatkowe, nieudokumentowane środki pieniężne w wysokości co najmniej 257 tys. zł. Stwierdzono także, iż kontrolowany nie wykazał w oświadczeniach posiadanej rzeźby o wartości 68 tys. zł” – czytamy.

W związku z tymi ustaleniami, CBA skierowała do Prokuratury Krajowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Banasia przestępstwa podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym. Wskazano też na możliwość posiadania nieudokumentowanych środków pieniężnych. Śledztwo wszczęła Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

/cba.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!