Wiadomości

Bunt w Inguszetii: do republiki ściągane są oddziały wojska i formacji policyjnych z całej Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Republika została dosłownie otoczona przez oddziały gotowe do użycia broni przeciwko cywilom – pisze portal topwar.ru.

Nie wiadomo, czy odbędzie się zaplanowana na jutro akcja protestacyjna w mieście Magas: lokalne władze odmówiły zgody na wiec, a przywódcy inguskiej opozycji zostali aresztowani. W międzyczasie oddziały z innych regionów wciąż docierają do Inguszetii, najwyraźniej obawiając się niepokojów społecznych.

Jak poinformował przywódca republikańskiego oddziału partii Jabłoko, Magomied Mucolgow, 5 kwietnia w Magas miał rozpocząć się pięciodniowy wiec protestacyjny zorganizowany przez Inguski Komitet Jedności Narodowej (ICNE). Działacze społeczni powiadomili władze miasta z wyprzedzeniem, ale odmówiono im.

Według niego, przedstawiciele władz Inguszetii wcześniej obiecali zgodzić się na więc wiec w innym terminie, w zamian za zaprzestanie masowych protestów, które miały miejsce w centrum Magas w dniach 26 – 27 marca. Okazuje się jednak, że władze nie dotrzymały słowa…

Poprzednia akcja odbywała się pod hasłem natychmiastowego ustąpienia z urzędu przywódcy republiki Junus-Beka Jewkurowa, rozwiązania Zgromadzenia Ludowego Republiki i przeprowadzenia wyborów bezpośrednich. Władze wstępnie się na to zgodziły, w sytuacji gdy miejscowe oddziały wojska i sił porządkowych przeszły na stronę demonstrantów, ale wkrótce przystąpiły one do pacyfikowania protestów. Celem rozproszenia demonstrantów do Magas wysłano z innych regionów oddziały Rosgwardii i jednostki OMON-u.

W trakcie starć z demonstrantami rannych zostało dziesięciu funkcjonariuszy sił porządkowych. Wczoraj pojawiły się w sieciach społecznościowych liczne doniesienia o rewizjach i aresztowaniach opozycjonistów. Funckjonariusze FSB w tajniaków, którzy ponoć mieli zostać sprowadzeni z pobliskiej Osetii Północnej pojawili się w wielu domach.

„Goście” pojawili się także w domach znanych polityków oraz przywódców religijnych, m.in u zastępcy Zgromadzenia Narodowego Biejała Jewłojewa i muftiego republiki Isy Chamchojewa, którzy poparli protesty. Zapadły już pierwsze wyroki uczestników protestów.

/topwar.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!