Wiadomości

Brytyjska policja wszczęła dochodzenie w sprawie wycieku tajnych depesz ambasady Wielkiej Brytanii w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjska policja wszczęła dochodzenie w sprawie domniemanego wycieku tajnych depesz dyplomatycznych ustępującego ambasadora Wielkiej Brytanii w Waszyngtonie, Sir Kima Darrocha, Ostrzeżono też dziennikarzy przed ich publikowaniem.

Scotland Yard poinformował, że śledztwo w tej sprawie prowadzi specjalny zespół ds. walki z terroryzmem, który ma zbadać zarzuty dotyczące naruszenia przepisów ustawy o tajemnicy służbowej.

Darroch zrezygnował ze stanowiska ambasadora w USA w środę, gdy kandydat na przywódcę torysów, Boris Johnson, publicznie odmówił mu poparcia w związku z ujawnieniem faktu, że ​​ambasador był w tajnych depeszach przesyłanych do Londyniu krytycznie wypowiadał się na temat Donalda Trumpa.

Prezydent USA miał zareagować z wściekłością na pojawienie się depesz, w których Darroch opisał go jako „nieudolnego”, „niepewnego” i „niekompetentnego”. Trump miał stwierdzić, że nie będzie już z nim współpracował.

W piątek Neil Basu, zastępca komisarza policji metropolitalnej, powiedział: „Biorąc pod uwagę występujące konsekwencje tego wycieku, jestem przekonany, że doszło do wyrządzenia szkód w stosunkach międzynarodowych Wielkiej Brytanii i że oczywisty interes publiczny wymaga ustalenie tej osoby lub osób odpowiedzialnych za to przez wymiar sprawiedliwości.”

/theguardian.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!