Polska Wiadomości

Bodnar przywraca stanowisko sędziemu z czasów PRL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowszy komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości głosi, że szef tego resortu  Adam Bodnar “przywrócił godność” prokuratorowi Prokuratury regionalnej w Warszawie Arturowi Kassykowi. Nie spodobało się to opozycjoniście z czasów komunistycznych. Sprawę opisał portal tvmn.pl.

-Minister Adam Bodnar stawia na ludzi, którzy walczyli z polską niepodległością, z prawami człowieka w Europie Środkowej. To jest na wskroś bulwersujące i zdumiewające, że tacy ludzie po tylu latach wolnej Polski dalej piastują kluczowe funkcje publiczne – stwierdził działacz opozycji demokratycznej w PRL, Adam Słomka.

Portal Niezalezna.pl opisywał swego czasu kulisy powoływania do Prokuratury Generalnej prokuratorów, którzy w czasie PRL prowadzili polityczne śledztwa przeciwko działaczom opozycji demokratycznej.

“W czasach PRL był w grupie Wiesławy Bardonowej, naczelnik Wydziału śledczego Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie. Bardonowa i podlegli jej prokuratorzy (w tym Artur Kassyk) zajmowali się sprawami politycznymi, w pełni wykonując ówczesne partyjne dyrektywy i wytyczne SB. Artur Kassyk oskarżał m.in. w 1986 r. Jacka Szymanderskiego, rzecznika NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych” – możemy przeczytać w jego krótkiej notce biograficznej red. Doroty Kani.

Działacz opozycji demokratycznej w PRL Adam Słomka w Radiu Wnet omówił obecne wydarzenia w prokuraturze, szczególnie awans Kassyka do Prokuratury Krajowej.

-Awansował już 8 lat wcześniej, niestety nie był ścigany, ja złożyłem z ramienia Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich wniosek o ściganie prokuratora Kassyka. To jest prokurator, który mnie aresztował 9 marca 1985 roku, urzędując w gabinecie – zresztą zastępcy Kiszczaka – na Rakowieckiej – powiedział Słomka.

-Najpierw przeprowadził przesłuchanie, stwierdził, że musi mnie aresztować, po czym przyszedł funkcjonariusz SB, przekazał mu informację hiobową, że na Kremlu zmarł pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Czernienko i on z wielkim smutkiem przerwał te czynności, udając się do swoich mocodawców. Wrócił po wielu godzinach, że jest jednak zgoda KGB z Moskwy na to, żeby mnie aresztować – dodał działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Zaznaczył, że Kassyk podjął tę decyzję o aresztowaniu “za dążenie do niepodległości Polski, za jawne działanie w ramach Konfederacji Polski Niepodległej na rzecz wolnej Polski”.

-I za to powinien być ścigany, podjął działania w ramach państwa totalitarnego,  grupy Bardonowej, jeszcze większej towarzyszki, zbrodniarki komunistycznej. Jestem w ogóle zdumiony, że on przez te lata postsolidarnościowych rządów różnych ekip, cały czas awansował i w końcu ponownie trafił do najwyższych władz prokuratury, a powinien być wydalony z zawodu, powinien mieć normalny proces i być w więzieniu – stwierdził Słomka.

Polecamy również: Kolejna murzynka z Harvardu oskarżona o plagiat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!