Europa Wiadomości

Blokady na Ukrainie mają zostać zlikwidowane siłą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecny zastępca komendanta ukraińskiej policji, gdy był jeszcze komendantem policji Obwodu Donieckiego, gen. Wiaczesław Abroskin w dniu 6 marca 2017 roku wydał rozkaz zlikwidowania blokad, które uniemożliwiają transport na szlakach komunikacyjnych łączących Ukrainę z Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi. Dokument opublikował na swoim profilu na Facebooku sztab blokady.

Zgodnie z rozkazem, blokady mają zostać zlikwidowane do 20 marca. W związku z tym, iż blokujący są uzbrojeni, przewidziano, iż najprawdopodobniej w toku akcji policja zmuszona będzie użyć broni palnej, co zostało usankcjonowane niniejszym rozkazem.

Dokument ten zdaje się potwierdzać tezę, iż awans gen. Abroskina na zastępcę komendanta głównego policji związany był z przygotowaniami do rozprawy z blokadami.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w tym samym czasie, kiedy żołnierze walczących ze sobą na Donbasie stron do siebie strzelali, handel między Ukrainą i Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi kwitł w najlepsze. Kres temu postanowili położyć „weterani ATO”, którzy przeszli przez piekło walk w kotle Iłowajska – z Siemionem Siemienczenką i Wołodymirem Parasiukiem, byłym dowódcą kompanii w batalionie „Dniepr”, na czele, którzy to dziś są deputowanymi do Rady Najwyższej Ukrainy. Rzucili oni hasło: „dość handlu na krwi”, po czym zorganizowali blokady szlaków komunikacyjnych łączących Ukrainę z DNR i ŁNR.

25 stycznia, kiedy to grupy paramilitarne złożone z „weteranów ATO” zablokowały tory kolejowe, którymi transportowany jest węgiel z terenów opanowanych przez separatystów na Ukrainę. Najpierw zablokowano linię kolejową Ługańsk – Lisiczańsk – Popasna. 2 lutego blokada stanęła także na tzw. „Bachmutce” (koło stacji Swietłanowo), a 11 lutego zablokowano także trzecią linię kolejową – na odcinku Konstaninowka – Jasinowata. W kolejnych dniach przystąpiono do blokowania szlaków drogowych, a także podjęto próby zablokowania torów na liniach kolejowych łączących Ukrainę z Rosją.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!