Wiadomości

Białoruska armia otrzymała pierwszą partię nowych transporterów BTR-82A

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, tamtejsze wojska lądowe otrzymały pierwszą partię kołowych bojowych wozów piechoty BTR-82A. Pojazdy te zostały zakupione w ubiegłym roku i trafią na uzbrojenie łącznie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej.

Red. Mateusz Zielonka z portalu Defence24.pl zwrócił uwagę, że liczba wozów uwiecznionych na fotografiach opublikowanych przez białoruski resort obrony sugeruje, że dostarczono jednorazowo kilkadziesiąt egzemplarzy BTR-82A. Pojazdy dotarły na stację kolejową Ozeriszcze w Mińsku na platformach kolejowych połączonych w jeden długi eszelon. Wśród BTR-82A znalazły się co najmniej dwa egzemplarze kołowych wozów zabezpieczenia technicznego BREM-K, które bazują na podwoziu transportera BTR-80. Druga partia dostaw transporterów BTR-82 dla białoruskiej armii planowana w listopadzie br.

Wszystkie te pojazdy mają trafić na uzbrojenie pododdziałów 120. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie zastąpią najprawdopodobniej używane dotychczas bojowe wozy piechoty BMP-2. Kilka z nich ma trafić także do 72. Gwardyjskiego Połączonego Centrum Szkoleniowego i Białoruskiej Akademii Wojskowej. Białoruscy żołnierze mieli już okazję zapoznać się tymi pojazdami oraz odbyć podstawowe szkolenie w czasie licznych ćwiczeń z rosyjską armią. Na niektórych z nich jak choćby ostatnie “Misja Pokojowa-2021” wykorzystywali oni właśnie wypożyczone przez stronę rosyjską BTR-82A.

Kontrakt na ekwiwalent dwóch batalionów tych wozów został zawarty w trakcie międzynarodowego forum wojskowo-przemysłowego Armia-2020 w Moskwie. Według deklaracji białoruskich władz, tamtejsze BTR-82A miały otrzymać niektóre podzespoły lokalnej produkcji takie jak systemy łączności od OAO “AGAT-SYSTEM” i systemy celownicze od JSC Peleng. Zakup tych wozów pozwoli na znaczące wzmocnienie potencjału białoruskich wojsk lądowych, które wprowadzą na swoje uzbrojenie dwa bataliony nowo wyprodukowanych kołowych bojowych wozów piechoty.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!