Europa Wiadomości

Białoruś i Rosja będą miały wspólny hymn

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl w Mińsku zaprezentowano hymn Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Ma być też flaga i godło.

Białoruskie media poinformowały, że w Mińsku i Moskwie zakończył się trwający od maja konkurs, w trakcie którego został wybrany hymn Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (PZBiR). Konkurs przeprowadzała Rada Społeczna PZBiR, ostatecznie nowy hymn wejdzie w życie, jeżeli zostanie zatwierdzony przez białoruskie i rosyjskie władze.

Wykonawcą hymnu jest znany białoruski piosenkarz Anatolij Jarmolenko, lider zespołu muzycznego Siabry. Ma tytuł “zasłużonego artysty” Białoruskiej SRR oraz “ludowego artysty” Republiki Białoruś. Autorami nowego hymnu są członek rządowego Związku Pisarzy Białorusi generał-major Iwan Owsiannikow oraz “zasłużony artysta Rosji” Simon Asiaszwili.

– Nad Białorusią i Rosją świeci jedyna gwiazda na wieki. Każde czasy pokonamy, łącząc wspólne korzenia. Zawsze będziemy szanować braterstwo i nigdy go nie zdradzimy. Przekazów przodków nie zapomnimy. Związek nasz jest niezłomny – przytaczają słowa nowego hymnu białoruskie media.

Podpisae pomiędzy Mińskiem a Moskwą w 1999 roku porozumienie o “utworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji” zakładało, że w przyszłości ma pojawić się wspólny hymn, godło i flaga. Rada Społeczna PZBiR już zapowiedziała, że wspólne symbole zostaną zaprezentowane już w lutym. Porozumienie z 1999 roku zakłada m.in. utworzenie wspólnego rządu, parlamentu, sądów oraz całkowite ujednolicenie systemów prawnych.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusi 14 grudnia “głębszą integrację” w ramach porozumienia “o państwie związkowym”. Wtedy Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że chodzi tak naprawdę o “wchłonięcie Białorusi przez Rosję”. W Moskwie ostatnio wielokrotnie zasugerowano, że od realizacji tego porozumienia zależy dalsze rosyjskie wsparcie finansowe dla Białorusi. 25 grudnia w Moskwie odbędzie się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, w Mińsku liczą na kompromis.

Czyżby powrót do ZSRR? Napiszcie co o tym myślicie.

Źródło: rp.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!