Europa Wiadomości Wiara

Berlińska loża masońska uzyska status prawny, który zrówna ją z kościołami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Berlin zamierza nadać Stowarzyszeniu Humanistów Berlina-Brandenburgii (HVD-BB) taki sam status prawny, jaki mają kościoły. Senat Berlina przyjął 15 listopada do wiadomości, że „humanistom” powinna zostać nadana taka właśnie osobowość prawa publicznego, gdyż organizacja spełnia wymagane warunki. Byłoby to pierwsze w Berlinie nadanie osobowości prawnej równej kościołom stowarzyszeniu światopoglądowemu, mającemu zakorzenienie w wolnomularstwie.

Status stowarzyszenia użyteczności publicznej wiążę się m.in. ze zwolnieniem z podatku od osób prawnych, a także z możliwością zwolnienia od podatku z tytułu zakupu gruntu i jego posiadania. Poparcie dla projektu wyraził senator ds. kultury Klaus Lederer z lewicowej Linke. Z uznaniem mówił o zaangażowaniu humanistów w „wolnego ducha humanistycznego poglądu naukowego” jako „ważne ubogacenie w różnorodnym kulturowo, wieloreligijnym, w tym także świeckim Berlinie”.

HVD jest największą zorganizowaną wolnomyślicielskim stowarzyszeniem wspólnotą światopoglądowym w Berlinie. Jak twierdzi, liczy 13 tys. członków. Organizuje „święta młodzieży” wstępującej w dorosłość i utrzymuje około 50 ośrodków, takich jak punkty socjalne oraz całodziennej opieki nad dziećmi. W szkołach publicznych prowadzi też zajęcia wiedzy o życiu, w których uczestniczy 60 tys. uczniów.

W 13 krajach związkowych Niemiec działa 12 organizacji krajowych HVD. Humaniści w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Westfalii oraz Dolnej Saksonii są już uznani jako organizacje pożytku publicznego. Wniosek o nadanie tego statusu HVD złożył już w 1996 r., został on jednak odrzucony. Skarga berlińskiej HVD przed sądem administracyjnym też nie została rozpatrzona pozytywnie.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!