Europa Polska Wiadomości

Zmarł zwycięzca niedawnego plebiscytu na twarz RAF-u Franciszek Kornicki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niezwykle smutną wiadomość przekazała na swoim Facebooku gmina Mircze. W wieku 101 lat zmarł ppłk Franciszek Kornicki. Był ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej.

Jak czytamy na facebookowym profilu gminy Mircze, ppłk Franciszek Kornicki zmarł w czwartek, 16 listopada 2017 roku. „Ze smutkiem przekazujemy informację o śmierci ppłk Franciszka Kornickiego. W dniu 17.11.2017r. na Sesji Rady Gminy Mircze Radni, Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek oraz sołtysi minutą ciszy uczcili pamięć legendarnego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej ppłk Franciszka Kornickiego, który zmarł 16 listopada 2017 roku” – czytamy.

W ostatnim czasie postać Pana Franciszka Kornickiego stała się szczególnie znana ze względu na plebiscyt zorganizowany w Wielkiej Brytanii z  okazji 100-lecia Royal Air Force. Organizatorzy specjalnej wystawy postanowili oddać głos Internautom. Przez pewien czas można było głosować na nazwisko jednego z pilotów, którego wizerunek w rzeczywistych rozmiarach zostanie umieszczony na wystawie obok legendarnego myśliwca SPitfire Mk. VB BL614.

Wśród kandydatów był właśnie ppłk Franciszek Kornicki i Polacy nie zawiedli. Pan Franciszek wygrał z ogromną przewagą i to właśnie on zostanie upamiętniony na wspomnianej wystawie. Niestety, sam tego momentu już nie doczeka.

Franciszek Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie. Walczył w Wojnie Obronnej Polski jako pilot eskadry myśliwców wchodzących w skład Armii „Łódź”. Po wojnie trafił najpierw do Rumunii, a następnie we Francji, gdzie powrócił do walki. Po klęsce przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie jako pilot służył między innymi w słynnym Dywizjonie 303, ale także w Dywizjonach 307, 315, 308 oraz 317.

Za zasługi w walce został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a także Krzyżem Walecznych. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: wmeritum.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!