Wiadomości

Belgijscy esesmani wciąż otrzymują „emeryturę Hitlera”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Belgii 27 emerytów wciąż otrzymuje dodatkową emeryturę od rządu niemieckiego, obiecaną im w 1941 roku przez kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera – informuje RMF, powołując się na flamandzkie „De Morgen”. Świadczenie jest przyznawane za „lojalność i posłuszeństwo” nazistowskim Niemcom.

Osoby otrzymujące dodatkowe emerytury to byli naziści, którzy podczas II wojny światowej wstąpili do SS. Świadczenia obiecał im sam Adolf Hitler. Po wojnie prawnym następcą III Rzeszy została Republika Federalna Niemiec i przejęła ona zobowiązania swojego poprzednika.

Dodatkowe emerytury, które otrzymują byli belgijscy esesmani wahają się od 425 euro do 1275 euro miesięcznie.

– Czasy, które spędzili w belgijskich więzieniach za kolaborację są im liczone za „lata pracy”, podczas gdy Belgowie, którzy w czasie wojny musieli pracować jako przymusowi robotnicy w Niemczech, po wojnie otrzymywali odszkodowanie równowartości 50 euro miesięcznie – mówi badacz Alvin De  Coninck.

Od czasu wojny 38 tysięcy Belgów otrzymywało takie dodatkowe świadczenie od Niemiec. Wiadomość o „hitlerowskich emeryturach” rozzłościła belgijskich polityków. Pracują teraz nad rezolucją wzywającą rząd do pilnego rozwiązania tej sytuacji poprzez dyplomację. Dziennikarze „De Morgen” zwracają też uwagę, że świadczenia nie były opodatkowane w Belgii.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!