Wiadomości

Belgia pozwała linie lotnicze Ryanair

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Belgia zdecydowała się pozwać linie lotnicze Ryanair do sądu gospodarczego. Powodem jest masowe odwoływanie lotów i brak odpowiedniej informacji dla klientów, oraz rekompensat.

Belgijskie ministerstwo do spraw konsumentów przeprowadziło dochodzenie, które wykazało, że irlandzki przewoźnik złamał prawo handlowe. Zgodnie z przepisami linie lotnicze powinny bowiem dostarczyć klientom pełne informacje o ich prawach oraz zaproponować zmianę kursu lub odszkodowanie w przypadku odwołania lotu.

Szef resortu Kris Peeters wskazuje, że Ryanair kontaktował się z klientami francusko- i niderlandzkojęzycznymi wyłącznie po angielsku i nie poinformował ich o przysługujących im prawach. Stąd pozew do sądu gospodarczego. 

Instytucja rozstrzyga spory między firmami, ale poskarżyć się może też osoba, która nie jest przedsiębiorcą. W związku z pozwem ministra do spraw konsumentów, irlandzkiemu przewoźnikowi grożą kary finansowe. 

Linie Ryanair, które przewożą rocznie 129 mln pasażerów, poinformowały w ubiegłym tygodniu o odwołaniu 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu, co wpłynie na plany ponad 400 tys. pasażerów.

To kolejna fala odwołań u przewoźnika. Tydzień wcześniej władze linii poinformowały o anulowaniu ok. 2 tys. rejsów między 18 września a 1 listopada br., przyznając, że spółka liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań o łącznej wartości ok. 25 mln euro. Jak tłumaczono, decyzja ta związana była z błędami popełnionymi przy planowaniu urlopów pilotów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!