Wiadomości

Ambasador Turcji wezwany do irańskiego MSZ: Era roszczeń terytorialnych się skończyła

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Iranie nie milkną echa wczorajszego przemówienia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podczas Parady Zwycięstwa w Baku. Do irańskiego MSZ został wezwany w trybie pilnym ambasador Turcji w Teheranie. Turecki ambasador miał usłyszeć w irańskim MSZ, że „era roszczeń terytorialnych oraz podżegających do wojny i ekspansjonistycznych imperiów już dawno się skończyła”.

Przypomnijmy, że podczas wczorajszej Parady Zwycięstwa w Baku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przywołał w swoim przemówieniu słowa pieśni „Araks”, która nawiązuje do podziału Azerbejdżanu. Jak zauważyli komentatorzy, wczoraj właśnie upłynęła rocznica upadku w 1946 roku Autonomicznej Republiki Południowego Azerbejdżanu, zlikwidowanej przez wojska irańskie i wcielonej do Iranu.

Przywołanie przez prezydenta Turcji słów pieśni o rzece Araks, która dzieli kraj, rozerwany siłą, wywołało żywe reakcje w sąsiednim Iranie. Powszechnie zrozumiano to jako zgłoszenie roszczeń terytorialnych do należącego do Iranu Południowego Azerbejdżanu.

Nie inaczej najwyraźniej rzecz zrozumieli Turcy żyjący i w Turcji, i w Azerbejdżanie, i w Iranie, o czym świadczy fala postów w internecie przypominających „rozbiór” Azerbejdżanu i krzywdy, jakich doznawali i doznają Turcy ze strony Persów.

W tym miejscu przypomnijmy, że północno zachodni Iran to tereny zamieszkałe w większości przez Azerów. Co więcej, w Iranie mieszka o co najmniej jedną trzecią więcej Azerów niż w dawnej rosyjskiej / sowieckiej części Azerbejdżanu, która to stała się niepodległym państwem w wyniku rozpadu ZSRR. Dodajmy, że Południowy Azerbejdżan to jeden z najgęściej zaludnionych regionów Iranu, obejmuje ostany: Azerbejdżan Wschodni, Azerbejdżan Zachodni, Ərdəbil i Zəncan.

Azerowie nie są jedynymi Turkami zamieszkującymi Iran – po drugiej stronie Morza Kaspijskiego, wzdłuż granicy z Turkmenistanem, występuje zwarte osadnictwo Turkmenów, którzy stanowią tam większość ludności. Z kolei nieco dalej na południe, w niewielkiej odległości od Zatoki Perskiej, żyją Kaszkajowie, stanowiący odłam Azerów, przy czym – jak sami twierdzą – mieli oni zostać tam osiedleni przez szacha Isma’ila I w XVI wieku (na mapie zaznaczeni czerwonym kolorem).

Ta sama mapa w większej rozdzielczości:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/Ethnicities_and_religions_in_Iran.png

Więcej o wczorajszej Paradzie Zwycięstwa w Baku:

Parada Zwycięstwa w Baku – pokaz siły i jedności azerbejdżańsko-tureckiej

W tym kontekście warto przypomnieć:

W Iranie narasta obawa, że zwycięstwo Azerbejdżanu w Górskim Karabachu może wywołać efekt domina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!