Wiadomości

Parada Zwycięstwa w Baku – pokaz siły i jedności azerbejdżańsko-tureckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydenci Turcji i Azerbejdżanu przyjęli dziś w Baku defiladę zwycięstwa wieńczącą wojnę Azerbejdżanu z Armenią o Górski Karabach. Była to zarazem wielka demonstracja jedności „synów Oguzów” (Oğuz’un evlatları omuz omuza).

Paradę Zwycięstwa oglądały dziś w Baku nieprzebrane tłumy. Wszędzie widać było, obok flag azerbejdżańskich, flagi tureckie…

– Karabach jest nasz, Karabach to Azerbejdżan! Niech żyje armia azerbejdżańska, niech żyje braterstwo turecko-azerbejdżańskie, niech żyje azerbejdżański żołnierz! – wykrzykiwał prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev.

– Armia armeńska uklękła, a my przywróciliśmy integralność terytorialną; dzięki zwycięstwu na polu bitwy – dodał prezydent Azerbejdżanu, podkreślając, że jego kraj od początku czuł ogromne wsparcie ze strony Turcji.

– Wyzwolenie ziem azerbejdżańskich spod okupacji nie oznacza, że walka dobiegła końca. Prawo wojny zostało poważnie naruszone, godność ludzka została zdeptana. Naszym obowiązkiem jest nieustannie o tym przypominać – powiedział z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Turcji przywołał też słowa pieśni o kraju rozdzielonym przez rzekę Araks. Jak zauważyli komentatorzy, dziś właśnie upłynęła rocznica upadku w 1946 roku Autonomicznej Republiki Południowego Azerbejdżanu, zlikwidowanej przez wojska irańskie i wcielonej do Iranu.

– Laçın, z którego piękna jesteśmy dumni, jest teraz wolne. I podobnie jak Laçın, wolne są Fuzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Ağdam i Kəlbəcər, takoż i Şuşa – mówił prezydent Turcji.

– Dziś jest dzień, w którym dusze Nuriego Paszy, Envera Paszy i dzielnych żołnierzy Kaukaskiej Armii Islamskiej są szczęśliwe – stwierdził Recep Tayyip Erdogan. Przypomnijmy, że Enver Pazsa to dowódca armii osmańskiej, która ponad 100 lat temu wyzwoliła Baku z niewoli rosyjskiej.

– Dzisiaj jest dzień zwycięstwa i dumy dla nas wszystkich, dla całego tureckiego świata – stwierdził prezydent Erdogan.

W miejscu ceremonii zgromadzono czołgi i inny sprzęt zdobyty przez wojska azerbejdżańskie podczas wojny o Górski Karabach:

Honorowe miejsce przypadło dronom uderzeniowym, które odegrały trudną do przecenienia rolę w wojnie o Górski Karabach:

Jak zauważono, wojska tureckie i azerbejdżańskie maszerowały w paradzie zwycięstwa, a orkiestra wojskowa grała hymny osmańskie…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!