Wiadomości

Akt oskarżenia przeciwko 41 członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował dwa akty oskarżenia, łącznie przeciwko 41 członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT zarzucając im popełnienie 133 przestępstw.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonym popełnienie 133 przestępstw, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, „prania pieniędzy” oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawiania wolności.

Wśród oskarżonych jest 3 liderów grupy, którzy nią kierowali, księgowa, osoby rozprowadzające „puste” faktury VAT”, tzw. słupy oraz ostateczni odbiorcy faktur kosztowych. Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w toku śledztwa wynika, że oskarżeni wprowadzili do obrotu gospodarczego faktury VAT na kwotę blisko 60 milionów złotych, zaś straty Skarbu Państwa wyniosły prawie 14 milionów złotych.

Zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od listopada 2016 r. do marca 2021 r., kiedy to pierwsi jej członkowie, w tym kierujący grupą, zostali zatrzymani. Wówczas na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Od zatrzymania ostatniego z członków grupy do skierowania przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie aktu oskarżenia upłynęło tylko 28 dni. W toku postępowania prokurator na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczył mienie o wartości blisko 3,5 miliona złotych. Jeszcze w toku trwania śledztwa ostateczni odbiorcy faktur kosztowych rozpoczęli spłatę należności publicznoprawnych wobec Skarbu Państwa.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!