Wiadomości

Amerykański wywiad: “Rosja przygotowuje się do aneksji terytoriów należących do Ukrainy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja przygotowuje się do aneksji terytoriów należących do Ukrainy – poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Urzędnik przedstawił ustalenia amerykańskiego wywiadu oraz odpowiedź Waszyngtonu na plany Moskwy.

Koordynator ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w rozmowie z mediami poinformował we wtorek o ustaleniach amerykańskiego wywiadu w sprawie działań Rosji na Ukrainie. Według niego, Rosja – podobnie jak w 2014 roku podczas nielegalnej aneksji Krymu – chce podejmować konsekwentne kroki, zmierzające do zajmowania kolejnych terenów należących do Ukrainy.

Moskwa ma w planach “legalizację” zajęcia już okupowanych obszarów przez fałszywe referenda, instalację w regionach nielegalnych pełnomocników, ustalenie rubla jako oficjalnej waluty, przejmowanie kontroli nad infrastrukturą telekomunikacyjną oraz zmuszanie obywateli Ukrainy do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa – wymieniał urzędnik.

– Widzimy liczne dowody ustaleń wywiadu (…) i znamy ich kolejne kroki – mówił Kirby.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA podkreślił również w rozmowie z mediami, że wszelkie zaprzeczenia Moskwy w zakresie ustaleń amerykańskiego wywiadu będą bez znaczenia, ze względu na małą wiarygodność Rosji. – Na początku roku Rosja powiedziała światu, że nie planuję ataku na Ukrainę, a teraz mamy uwierzyć, że nie zamierzają anektować terytorium Ukrainy – mówił Kirby.

Urzędnik zapowiedział również, że Waszyngton będzie dalej wspierał Kijów, a w tym tygodniu ogłoszony zostanie kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W pakiecie tym znajdą się kolejne systemy rakietowe HIMARS (MLRS) i amunicja, a także pociski artyleryjskie.

Ponadto – jak mówił Kirby – Moskwa musi liczyć się z nałożeniem kolejnych sankcji na Rosję oraz zaostrzeniem tych już funkcjonujących.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!